Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Portréty krajkářek (Portraits)

Krajkování o životě - nová knížka Ivany Domanjové

19. října 2009 v 12:56 | Lucie Kudrnová
Chtěla bych vás všechny upozornit na výjimečnou krajkářskou událost - Ivana Domanjová, naše přední krajkářka, vydala knihu o paličkování, která bude k prodeji či objednání na podzimních krajkářských trzích (6. 11.2009 v Gymnáziu v Jindřišské 14:30-19:00 a 7.11. 10:00-16:00 ). V pátek 6.11. v 18:30 proběhne křest knihy a autogramiáda. Musím říct, že stejně jako celá řada dalších jejích žákyň, příznivkyň i obdivovatelek, se i já na knížku moc těším. Kdo Ivanku zná, tak ví, že ona sama je svým životem, prací
a elánem tou nejlepší zárukou kvality a originality chystané knížky. Už se nemůžu dočkat, až si ji přečtu a získám z ní další inspiraci, protože v ní kromě krásných nápadů, půvabných krajek a dobrých rad bude určitě i hodně životní moudrosti i pohlazení po duši pro každého, a o to víc zejména pro nás, krajkářky. Ostatně přečtěte si, co o knížce napsala sama autorka:


KRAJKOVÁNÍ O ŽIVOTĚ
autorka Ivana DOMANJOVÁ


Skvostné jemné pavučiny byly drahou ozdobou mnohých králů, jejich manželek a milenek. Byly odznakem moci, zrcadlem majetku a vedly se kvůli nim i války. To ostatně kvůli manželkám a milenkám také. Prostě a jednoduše: Krajka patřila, patří a patřit bude do životů minulých i budoucích. Stačí trocha trpělivosti, dobré vedení, hodně volného času a kouzlo zrození lehoučké krásy může začít.

Jsou krajkářky, které nitěné kreace realizují pro zábavu. Jsou jiné, které krajkou živí sebe i své děti. Jsou i ty, které propluly životem od jedné kategorie ke druhé a krajka je provází stále.Hvězdy naplánovaly takovou životní cestu pro mě a já je bezhlavě poslechla. Dnes vím, že jsem udělala dobře.

Zalistujte knížkou a dozvíte se o mé pouti za krajkami víc. O osudech, kotrmelcích a nitkách jednoho lidského života.
A nejen to. Vezměte paličky a zkuste jednoduchou krajku propojit s ručním papírem. Nebojte se, budu vám rádcem. Sami uvidíte, že kouzlo improvizace je mnohdy působivější než spletitá síť podvinku zahraniční provenience.

Vy všichni ostatní, kteří ještě nejste nakaženi chorobou zvanou Paličkování, zalistujte také. Uvidíte, že ozdobou interiéru nemusí být pouze reprodukce obrazu světoznámého umělce. Může to být i netradiční krajka.

Třeba ta se značkou I.D.

Publikace je vydávána autorkou ve vlastním nákladu a nebude v běžné distribuci v knihkupectvích. Za cenu 240,- ji lze zakoupit na krajkářských akcích nebo si ji můžete objednat na www.volny.cz/domanjova. Na této adrese najdete i podrobnější informace o obsahu a o způsobech distribuce.

NAVRCHOLU.cz

Krajkářka Lenka Máslová Špetlová

30. června 2009 v 11:07 | Lucie Kudrnová
Lenka Máslová Špetlová je další postavou z galerie krajkářek. Poslední dobou si jí řada z vás mohla všimnout na krajkářských trzích, kde se i s manželem objevuje se svými krajkami a na každých trzích má i několik nových podvinků. Její tvorbu, nabídku podvinků i krajek je možné si prohlédnout na pěkných a přehledně uspořádaných stránkách na adrese http://www.lkrajka.ic.cz/. Několik ukázek jejích prací je i v galerii. Lenka spolupracuje s paní Hovorkovou Maříkovou a s paní Ivou Proškovou a paličkuje i na zakázku - pro případné zájemce je kontakt na ni uveden na konci článku i na jejích stránkách. A nyní stručná charakteristika této talentované krajkářky:


Jmenuji se Lenka Máslová Špetlová (nar. 1979) Jsem textilní výtvarnice a pocházím z Hostinného v Podkrkonoší. Zde jsem také navštěvovala základní školu. Během 3-letého studia na SIŠ ve Velkém Poříčí-obor ruční krajkářka, jsem se naučila téměř všechny techniky klasické paličkované krajky. Poté jsem nastoupila na SPŠT v Brně - obor textilní výtvarnictví se zaměřením na krajku a ruční výšivku. Zde jsem se naučila základy mnoha ručních technik, ale nakonec jsem zůstala věrná paličkované krajce. Po maturitě jsem absolvovala kurz u p.Proškové a začala jsem se věnovat nejen realizaci, ale také navrhování krajek. Jsem vdaná, mám syna Jakuba (nar. 2006) a nyní jsem na mateřské dovolené. Díky podpoře manžela a rodičů, mohu paličkování věnovat téměř tolik času, jako před narozením syna. Paličkování a navrhování je pro mne nejen prací, ale i koníčkem.

Lenka Máslová Špetlová
A.Dvořáka 538
543 71 Hostinné
Tel: 604 63 97 43


For English speaking guests:
This is a portrait of Czech lacemaker Lenka Máslová Špetlová. She's a textile-designer and her field of study was hand-made lace and embroidery. Lenka learned a lot of textile and lace techniques, but she's mostly interested in bobbin lace. After graduation she also passed a lace course led by Iva Prošková. She began to make her own designs and realise them and she attends lace fairs regularly. Currently she is on her maternity leave with her little son, but due to a big help of her husband and her parents she can spend almost as much time making lace as before. Designing lace and lacemaking is not only work, but also a big hobby for her.NAVRCHOLU.cz

Krajkářka Katka Lipnerová

15. června 2009 v 8:47 | Lucie Kudrnová
Katka Lipnerová, je další krajkářkou, kterou představím v této rubrice. Seznámily jsme se přes diskuzi o paličkování na serveru Rodiny a udržujeme spolu mailový kontakt, loni jsem přispěla zapůjčením některých svých krajek na zmiňovanou výstavu paličkovaných krajek v Prusinovicích.
Katka je výborný organizátor a svou činností propaguje paličkování a další výtvarné techniky ve svém okolí a je důkazem, že se tomuto krásnému koníčku lze věnovat i na mateřské dovolené se spoustou dalších povinností. Několik ukázek jejích prací je v galerii, včetně podvinku Víly volně ke stažení, který Katka poskytla. Tady jsou její vlastní slova o paličkování, jejích aktivitách, vzorech a účasti na výstavách a soutěžích:


Jmenuji se Kateřina Lipnerová,
narodila jsem se v roce 1971, bydlím v obci Prusinovice a absolovovala jsem SPŠ-textilní v Jihlavě - Heleníně. Nyní jsem na mateřské dovolené, starám se o 3 děti a jednoho manžela ;-).

K paličkování jsem se dostala úplnou náhodou - v základní škole v Kostelci u Holešova, kterou navštěvovaly mé děti, byla nabídka kroužku paličkování - zalapala jsem po dechu a samozřejmě jsem se s nadšením přihlásila. Když jsem poprvé otevřela dveře školní knihovny, kde se paličkování pořádalo, nevěřila jsem svým očím - lektorkou byla má spolužačka ze základní školy, se kterou jsem seděla celý druhý stupeň v jedné lavici.

Tak jsem obkoukla, co si mám na příště sehnat a pak už jen motat a motat. Myslím,že se mi podařilo celkem rychle pochopit techniku i díky rozborům pletenin, se kterými nás trápila paní učitelka v technologii. Pracuji hlavně z Kordonetky, rozmotávám mulinky, někdy z Perlovky, prostě podle toho,co mám po ruce. Podvinky si maluji sama. Samozřejmě ale, že mám velkou tlustou složku, kde zakládám podvinky z krajkářských trhů, na kterých nikdy neodolám.

Zúčastnila jsem se vloni soutěže ve Španělsku s názvem ,,Tanec", kde jsem měla svou Španělku na půlroční vernisáži, také soutěže pořádané na Slovensku s názvem ,,Kvet", kde jsem soutěžila s leknínem. Sice jsem se ani v jednom případě neumístila, ale o to přece vůbec nejde - hlavní je, že se najde tolik nadšenců a dobrovolníků, kteří něco takového uspořádají. V září roku 2008 jsme se k nim také přidali. Zorganizovali jsme v naší obci výstavu paličkovaných krajek, Zuberské výšivky a dalších ručních technik. ( Fotky z výstavy můžete vidět na této adrese: http://rodina.cz/rohali )

Návštěvníci byli nadšeni, a na jejich popud jsme v obci s kamarádkami založily klub Zlatých ručiček, ve kterém se každý pátek scházíme a učíme je např. papírový pedig, pedig, pergamano, quilling, panenky z kukuřičného šustí apod.
Jsem rovněž členkou 1. Krajkářského Netklubu a mou tvorbu je možno shlédnout i na krajkářských trzích ve Vamberku ve stánku Netklubu.

Líbí se mi práce paní Jiřiny Rejentové ( paličkuje nádherné šperky), paní Blanky Dostálové, paní Světlany Pavlíčkové a spousty dalších, o kterých se ani veřejně neví, prostě těch, co udržují tuto krásnou tradiční ruční práci.
Všem přeji hodně nápadů, poslušné paličky a tolerantní okolí ( pokud si sednu k paličkám, tak neslyším-nevidím kolem - ztrácím pojem o čase).

Pozn.: Občas paličkuji na zakázku, pokud by mě chtěl někdo kontaktovat, můj e-mail je katlip@seznam.cz.

For English speaking guests:
This is a portrait of Czech lacemaker Katka Lipnerová. She's currently on her maternity leave, but she still makes lace and organises exhibitions in the place she lives. Katka participated in a lace competition in Spain with her lace "A Spanish Lady", which stayed for a half year vernissage there and in a Slovak competition on a flower theme with a lace of a water-lily. She is one of the founders of local club dealing with creative art techniques.

Španělka - A Spanish Lady


Víla - A Fairy


Růže - A Rose


NAVRCHOLU.cz

Krajkářka Eva Vacková

29. května 2009 v 16:49 | Lucie Kudrnová
Eva Vacková, kterou představím jako první v této rubrice, je vynikající krajkářka s velkou fantazií a invencí, navíc jsou její krajky pozoruhodné velkou precizností a nápaditostí. Seznámily jsme se spolu na kurzech VSUŘ u Milči Eremiášové a Ivany Domanjové, kde jsme mohly navzájem sledovat své pokroky v paličkování a její originální práce mě velmi zaujaly. Několik ukázek je v galerii, další si můžete prohlédnout na jejích webových stránkách http://rodina.cz/evacko. Ale nyní už nechám mluvit ji samotnou o její cestě a vztahu k paličkování:

Pozitívní vztah k ručním pracem jsem měla od dětství, základům pletení, háčkování a vyšívání se naučila od babičky a maminky. Na ZŠ jsem se přihlásila do kroužku paličkování, který vedla mladá lektorka ze ŠÚUV. To mne moc bavilo. Ale na konci roku jsme vracely půjčené paličky, dál nebyly žádné návody ani vzory. Tím šla tato technika na mnoho let k ledu. Zlom nastal v roce 1977, kdy začal v Praženě vycházet kurz paličkování. První paličky vysoustruhoval novomanžel a já si podle časopisu osvěžila nejen zapomenuté začátky, ale naučila se i dalším kouskům. A nastala paličkovací posedlost na pár let. Vzorů v časopisech nebylo moc a trh s podvinky neexistoval. V prodejnách Krásné jizby a ÚLUV jsem si načrtávala prodávané krajky, doma překreslila a zvětšovala pomocí sítě. Podobným způsobem jsem získávala vzory i na výstavách. Nejvíc mne fascinovaly krajky paní Milči Eremiášové a její charakteristický výtvarný rukopis. Z její rozsáhlé výstavy v Roztokách v roce 1983 jsem byla v transu.

Po čase paličkování nadlouho zcela ustoupilo pletení a výšivkám Hardanger a Richelieu. Až před pár lety přišla další vlna, kdy jsem objevila nové netušené stimuly na internetu, existenci spolků a organizací, poznala díla dalších krajkářských osobností a krajkářské styly v zahraničí. S kamarádkami z internetové diskuse se osobně setkáváme na krajkářských trzích v Praze a ve Vamberku, o velikonocích 2007 jsme spolu předváděly paličkování v BZ Troja v Praze. Mnoho z nás se také účastnilo pokusu o rekord v Mohelnici - vidět na vlastní oči několik set ženských s herdulemi byl vzácný zážitek.

Navštěvuji kurzy VSUŘ - prvním bylo Začínání a zakončování (čekala jsem, že většinu způsobů už znám, ale opak byl pravdou), pak následovaly autorské - Krajka a korálky, Veselá šachovnice, Vějíře, Sen noci svatojánské ( s lektorkami paní Eremiášovou a Domanjovou ). Jedině tyto kurzy a jejich neopakovatelná tvůrčí atmosféra mne podněcují i k realizaci vlastních nápadů. Pro OIDFu 2008 jsem podle podvinku paní Proškové vytvořila krajek několik, protože jsem s těmi variacemi nějak nemohla přestat.

Na výstavách a krajkářských festivalech se stále přesvědčuji o tom, že paličkování je geniální technika, kterou lze zobrazit cokoli a stále překvapovat něčím novým.

Fotografie krajek (a nejen krajky) jsou k vidění v mém albu http://rodina.cz/evackoBéžový vějíř

Brabouk - pohádková bytost ze Snu noci svatojánskéFor English speaking guests: This is a portrait of Czech lacemaker Eva Vacková with demonstrations of her original lace. She had several periods of intensive lacemaking in her life, recently she's making lace by her own designs. To name her last pieces, she made several really beautiful pieces of lace for OIDFa 2008, very interesting fairy creatures and outstanding and fancy fans.

NAVRCHOLU.cz

Nová rubrika "Portréty krajkářek"

29. května 2009 v 16:04 | Lucie Kudrnová
Tímto článkem se otvírá nově vzniklá rubrika "Portréty krajkářek". Za jejím vytvořením je nápad, že bych na svých stránkách zavedla novou rubriku,
kde bych v nepravidelných intervalech představovala naše krajkářky a jejich díla. Ale ne ty celosvětově-, celoevropsky- nebo celočesky-známé, o nichž každý ví a váží si jich a jejich dílo podrobně zná. Chtěla bych uvádět portréty méně známých osobností, které se dosud tolik neproslavily ;-), ale přesto jsou jejich krajky krásné, nápadité, originální a stojí za to se o nich dozvědět, alespoň v rámci naší krajkářské obce. Ano, ráda bych psala právě o vás, mých kamarádkách z kurzů, přítelkyních z krajkářských zájezdů, korespondenčních a emailových známých a dala těm, kteří třeba k tomu nemají příležitost, možnost se více prezentovat.

V této rubrice budou postupně vycházet o jednotlivých krajkářkách články s jejich stručným krajkářským životopisem (většinou přímo jimi napsaným) a několika ukázkami z jejich tvorby, které jsou ochotné zveřejnit. Tento záměr samozřejmě předpokládá spolupráci z vaší strany, kdy bych chtěla vyzvat touto cestou další návštěvníky a návštěvnice mých stránek, kteří mají zájem o nabízenou formu propagace, o zaslaní pár slov o sobě, o tom, co vás přivedlo k paličkování (případně jiným výtvarným technikám), co vám tato činnost přináší, jaké jsou vaše oblíbené krajky či techniky, kde jste se učily paličkovat, případně kam a ke komu docházíte na kurzy a co pokládáte za své vydařené kousky apod. Podle došlého pořadí budou příspěvky postupně zveřejňovány.

Myslím, že řada šikovných krajkářek by si zasloužila, aby se o jejich práci dozvěděli druzí a doufám, že i tímto způsobem by se mohlo rozšířit povědomí o šikovných ručičkách mnoha zatím ne tolik známých krajkářek. Po počátečním sondování to vypadá, že zatím největším problémem se jeví vrozená skromnost krajkářek, přesto doufám, že se postupně osmělíte a odhodláte o sobě něco prozradit druhým. Inspirací vám mohou být již zveřejněné příspěvky. Výslednou podobu textů, které budou zveřejněny, dostanete pochopitelně předem ke schválení. Na konci portrétu bude krátká charakteristika v angličtině, aby i případní zahraniční návštěvnící věděli, o koho portrét se jedná. Pokud máte vlastní webové stránky, zašlete i odkaz na ně, můžete uvést i zda děláte krajky na zakázku, případně volitelně spojení na sebe apod.

Jako ukázky tvorby by bylo vhodné zaslat fotografie krajek realizovaných na základě vlastních návrhů (třeba v rámci kurzů VSUŘ či jiných kurzů nebo akcí), do velikosti 400 kB. Koho by tato nabídka oslovila, posílejte prosím maily s dotazy či s informacemi o sobě na některou z mých níže uvedených emailových adres.

Emaily:


NAVRCHOLU.cz
 
 

Reklama