Již několik let se ve volném čase zabývám mimo jiné i tvorbou šperků z polymerové hmoty a chtěla bych vám touto cestou nabídnout některé z nich - jsou vhodným drobným dárkem, který by se vám třeba (nejen) před vánočními svátky mohl hodit pro potěšení vašich blízkých - manželky, přítelkyně, dcery, maminky či kamarádky, …. ( nebo jako vhodný tip pro partnera, co by vám mohl koupit ;-). Jedná se o originální autorské šperky, které svou kreativitou, hravostí, barevností a širokým spektrem tvarů a forem ozvláštní styl nositele a podtrhnou jeho individualitu.
Ukázky mojí tvorby si můžete prohlédnout v menu Aktuální nabídka 2012 a 2013 (levý sloupec dvě poslední položky v sekci Galerie). Galerie jsou průběžně aktualizovány a nabídka je stále doplňována. Je možné i nabídnout, aby si zde vybral sám obdarovaný podle svého vkusu ;-).
Dále je možné vybírat rovněž z aktuální nabídky šperků v galerii Aktuální nabídka 2012, kde jsou podadresáře členěné podle techniky zpracování. Již rozebrané šperky budou přesunuty do adresáře Rozebrané, nicméně v některých případech zájmu mám k dispozici obdobný šperk nebo je možné vytvořit na zakázku obdobný šperk.
Po dvojkliku na obrázek se otevře galerie, ve které je možné šipkami krokovat po obrázcích. Při prohlížení galerie se zobrazují podrobnosti k obrázku (popis, cena) pomocí tlačítka i vpravo dole - viz přiložený obrázek.
(Pozor - někdy může být zakryto facebookovou hláškou Chatujte s přáteli - i se objeví se po roztažení obrazovky).
V případě, zájmu o vybraný šperk mě kontaktujte na mailu kudrnova@gmail.comči na telefonu 731 400 274 a uveďte označení šperku (uvedené jako název souboru) a kontakt na sebe. Šperky lze zaslat poštou podle aktuálních cen poštovného a balného, nebo vyzvednout při osobním odběru v Praze zdarma. Podrobnosti je možné domluvit mailem.
Vyrábím dle časových možností i šperky na zakázku dle individuálních požadavků - lze např. zvolit jiný tvar, barvu, či design přívěsku nebo korálů, lze měnit i závěsy k přívěskům - jejich barvu, materiál i délku. K přívěsku je možné dokompletovat i náušnice, sponu do vlasů apod. nebo je zakoupit i samostatně.
Pokud se vám moje tvorba bude líbit, potěší mě, pokud nabídku přepošlete i svým známým, které by mohla zaujmout.
S přáním pěkného dne
Lucka Kudrnová
Umělecký profil:
S tvorbou šperků z polymerové hmoty jsem začala v roce 2009 a od té doby jsem se zúčastnila množství akcí a kurzů a absolvovala jsem řadu workshopů u věhlasných tuzemských i zahraničních umělkyň v tomto oboru (např. Fimohraní 2011, 2112, Fimošílení 2012,ECC 2013(Euroclay Carnival 2013)).
Absolvované workshopy u zahraničních umělkyň:
2011: Carol Blackburn, Christine Dumont, Lisa Pavelka, Eva Ehmeier, Veronika Sturdy
2012: Carol Blackburn, Lisa Pavelka, Donna Kato, Christi Friesen, Carol Simmons, Veronika Sturdy
Evu Haškovou, jejíž kurzy a workshopy navštěvuji pravidelně,
dále pak Petru Nemravovou,Dana (Fruitensse) Phamovou, Moniku Brýdovou, Martu Špalkovou, Kláru Albu Bartlovou, Radku Flekovou, …
Další zdroje inspirace a vzdělání čerpám z internetu, kde např. v současné době absolvuji internetovou Polymerovou školu online, vedenou Danou (Fruitensse) Phamovou.
Tento článek navazuje na předchozí podzimní mix a prezentuje výsledek vytvořený z nejrůznějších otisků listů, které byly inspirovány stejnojmenným kurzem, který jsem absovovala u Marty Špalkové. Kromě několika párů náušnic a přívěsků vznikly i tři sady šperků - náhrdelníku a náušnic, tvořené otisky listů, které byly použity jako textura, jako povrchová úprava jsou aplikovány metalické pudry a lístky jsou nalakovány, v případě náhrdelníku s delšími listy se jedná o zlato-tmavozelený blend z efektového metalického Fima. Další fotografie jsou v galerii, šperky nabízím i k prodeji v aktuální nabíce zde a zde.
Tento článek navazuje na článek Podzimní mix a prezentuje šperky, které vznikly ze sady otisků listů ke kterým mě inspiroval kurz, který jsem absolvovala u Marty Špalkové. Kromě několika párů náušnic a přívěsků vznikly také tři sady náhrdelníků s náušnicemi, tvořené otisky listů. V tomto případě listy tvořily textury a jako povrchová úprava byly použity v případě menších listů metalické pudry a povrch byl nalakován, v případě náhrdelníku s delšími listy jsem využila zlato zelený blend z efektového metalického fima. Další fotky šperků je možné si prohlédnout v galerii, šperky jsou i v aktuální nabídce k prodeji zde a zde.
Tady je ukázka mixu fimo šperků podzimních barev - zejména technikami metalických pudrů a použití textur, i když jsou tu i další techniky - např. zvířecí vzory. Další obrázky jsou opět v galerii.
Z nedostatku času jsem nějakou dobu nestíhala umisťovat na web články a fotky o své tvorbě, tak se to teď budu snažit trochu napravit. Možná se nebude jednat o přesnou chronologii, jak šperky vznikaly, ale každý článek by měl pokrýt nějaký pokus či techniku, kterou jsem vyzkoušela, ať už z vlastních experimentů, z návodů na webu či z kurzů a workshopů, které jsem navštívila a absolvovala. Tenhle článek je o vzoru, který jsem pro sebe nazvala "Barvy duhy". Jedná se o pestrý vzor, který se hodí na šperky, navozující letní atmosféru, s veselými barvami a pestrými tóny. Zajímavost vzoru je akcentována postupným blendovaným přechodem jednotlivých barev do bílé a jejich střídavým kladením vedle sebe. Kromě někoika drobných šperků, které vznikly z výsledného canu v galerii uvádím i obrázky z průběhu jeho vytváření.
Na kolekci nazvané Hnědé odstíny jsem si vyzkoušela vyfotografovat šperky s keramikou, což tvoří docela zajímavou kombinaci. Jedná se o sérii korálů a přívěsků zpracovaných různou technikou, ukázky naleznete v galerii zde.
Mé oblíbené korále jsem nazvala Dračí zuby. Tentokrát se jedná o můj vlastní návrh, vycházející z principů tvorby korálků tohoto tvaru, aplikace techniky Skinner blend a zdobení korálků plátky z kulatého válečku s kontrastní barvou.
Náhrdelník z těchto korálů jsem realizovala ve dvou barevných provedeních - červeno-oranžovo-žlutou kombinaci jsem nazvala Dračí zuby ohnivého draka a tyrkysovou kombinaci Dračí zuby mořského draka. K náhrdelníků jsem do sady vyrobila i náramek a náušnice. Fotografie si můžete prohlédnout v galerii Dračí zuby.
I named my favourite beads Dragon's Teath. They are made as my own design based on the principles of forming beads of this shape, Skinner blend technique and decorating with little circle plates of contrast colour cane. The necklage, bracelet and earings are made in two colour variations, the red-orange-yellow named Dragon's Teeth of the Fire Dragon and the turquise one Dragon's Teeth of the Ocean Dragon. You can see more photos of them in the gallery Dragon's Teeth.
You can read more about my other Polymer Clay Projects in the section Polymer Clay and you can also see a lot of links to other polymer clay sites in the article Links to interesting polymer clay pages, which contains links to many exceptional Polymer Clay artists and links to lot of pages with tutorials and tips and some e-shop links too. So look and enjoy!
K vánocům mi syn objednal přes nakladatelství Amazon velmi zajímavou knížku o polymerové hmotě nazvanou Polymer Clay Color Inspirations. Je to dílo dvou vynikajících umělkyň v oboru zpracování polymerové hmoty Maggie Maggio a Lindly Haunani . Kniha pojednává zejména o využití barev při práci s polymerovou hmotou, vytvoření barevných škál, kombinacích barev, míchání odstínů a je neobyčejným zdrojem inspirace a nápadů pro práci s touto hmotou.
Podle návodu v této knize jsem si zkusila vyrobit Duhový náhrdelník, který využívá velmi efektním způsobem přechodů namíchaných barev. Na fotografie šperku se můžete podívat v galerii Duhový náhrdelník.
Původem je tato technika z Japonska, kde se užívala pro výrobu mečů a nožů.
Výraz Mokume Gane je z japonštiny a znamená "kov se vzorem dřeva". Takto je také velmi názorně popsána charakteristická povrchová struktura materiálu. Svými vzory připomíná Mokume Gane damaškovou ocel a také výrobní postupy jsou částečně podobné. Na rozdíl od Damašku se nezpracovává ocel, ale celá řada jiných kovů, převážně měď a stříbro, ale také zlato a jiné ušlechtilé kovy. Mokume Gane vzniklo v 17. století v Japonsku. Od té doby se používá k různým účelům: pro šperky a vzácné obaly, ale také pro šavle, meče a nože. Z Mokume byly a jsou zhotovovány pochvy mečů nebo povlaky pouzder. Teprve v 70. letech 20. století přišla ruční umělecká výroba Mokume na západ. Mokume vzniká na základě vrstvení různých kovů, které tvoří barevný kontrast, jsou dohromady stlačovány a páleny v peci, aby se dosáhlo jejich spojení. Pálené vrstvy jsou nakonec vyváleny do tenkého plátu nebo vykovány do požadovaného tvaru. Rozmanitost barev a tvarů vzniká vhodným použitím kovů a slitin, ale také leptáním, rytím a leštěním. Spektrum je obrovské. Mokume poskytuje zpracovateli nekonečné množství možností. (Blíže http://hugo.717.cz/thema/mokume-gane-z-knife-cz ).
Při práci s polymerovou hmotou technikou Mocume Gane se vychází z původních principů, které jsou ale přizpůsobené rozdílnému materiálu. Je to technika, při které se na sebe skládají různobarevné tenké plátky hmoty, výsledný blok se naruší různými vpichy, zářezy, užitím textur, vytlačováním apod. a poté se nožem či žiletkou seřezávají tenké plátky. Na těch se objevují roztodivné působivé abstraktní obrazce, závislé na různých variacích této techniky.
Samozřejmě, že jsem se pokusila i o tuto techniku, zkoušela jsem různé postupy a různé barevné kombinace. Výsledkem byla řada šperků s velmi abstraktními plochami v různých barevných provedeních. Podstatnou roli ve vytváření vzorů měl kuriózní nástroj - čistítko na lis na česnek ;-)).
Tentokrát trochu žertovný příspěvek vracející se k předvánočnímu času, kdy jsem pro přátele vyráběla jako drobný dárek želvičky modelované z FIMO hmoty. Měly poměrně velký ohlas, zřejmě zejména díky trochu nablblému a zasněnému výrazu, který se mi podařilo jim vtisknout ;-)).
Dalším mým pokusem z oblasti tvorby šperků z polymerové hmoty FIMO jsou růžoví motýlci, kteří vznikli vlastně na objednávku - kamarádka má malou neteř, která má "růžové období" a chtěla pro ni vyrobit nějaký přívěsek. Takže jsem vyzkoušela vytvoření dalšího vzoru a tak vznikli tito motýlci.
Prohlédnout fotografie si můžete v galerii a pokud vás polymerová hmota zaujala, řada odkazů na stránky naše i zahraniční, zabývající se touto tématikou je v mém článku o Zajímavé odkazy na Fimo (polymerovou hmotu).
Po delší prázdninové odmlce jsem se konečně dostala ke zveřejnění dalších šperků z Fima, které jsem vyráběla během prázdnin. Jedná se tentokrát o šperky inspirované africkými motivy a zvířecími designy jako jsou srst zebry, žirafy, leoparda či tygra. Šperky jsou tentokrát pro oživení nafocené se šátky podobných dezénů a jedná se většinou o přívěsky nebo větší korále. Šperky si můžete prohlédnout v galerii a v zde je jich několik zobrazeno na ukázku.
V tomto článku popíšu několik svých dalších sad šperků z Fima. Většinou se při jejich tvorbě řídím návody a popisy z internetu, příkladem může být např. kolekce Červená růže, která vznikla na základě návodu ze stránek Polymer Clay Central (Návod je tu rozdělen na část 1, část 2 a část 3, je možné ho zobrazit i ve verzi pro tisk). V mojí galerii k této kolekci je kromě fotografií hotových šperků nafotografován i postup, jak jsem váleček s růží vyráběla.
Kolekce nazvaná Oranžová květina vznikla na kurzu Fima u Evy Haškové kam letos chodím a vzor je aplikován na černé nebo červené pozadí. Tyto šperky jsou v konečné úpravě leštěny (nejprve 3 druhy smirkových papírů od nejhrubší po nejjemnější hrubosti) a pak látkou.
Do galerie byla také přidána složka na kolekci Modrá květina, která využívá kombinaci válečku listu a modré květiny na bílém pozadí. Kromě vyleštění jsou tyto šperky i lakované.
Poslední z dnešních květin je kolekce Fialová květina, která uplatňuje kombinaci menších a větších válečků květiny na fialovém pozadí, a to jak u kulatých šperků, tak u korálků. Při tvorbě válečku byl použit princip blendování (na které existuje celá řada návodů - např. 1, 2, 3, 4, 5 atd. ) Tento postup vymyslela výtvarnice Judith Skinner v roce 1996 a od té doby je při práci s polymerovou hmotou hojně využíván. Na květinu jsem si lehce zmodifikovala návod, který jsem našla opět na webu.
Pro zájemce o tvoření z Fima (polymerové hmoty) uvádím odkazy na dodavatele, na české i zahraniční stránky s návody na tvoření či s fotografiemi šperků z polymeru. V rubrice Polymerová hmota FIMO se můžete podívat i na moje další články o FIMu, prohlédnout mé výrobky a vyzkoušet odkazy na další návody.
Některé stránky (pod nadpisem Umělecké) jsou opravdu pozoruhodné a vytvořená díla např. Donny Kato, Melanie West, Judy Dunn, Elise Winters, Lindly Haunani a dalších jsou zcela výjimečná a ukazují, co všechno se dá s tímto materiálem stvořit. Z českých umělců jsem objevila Evu Haškovou, jejíž tvorba se mi také moc líbí a ke které jsem se přihlásila na příští pololetí na kurzy Fima v rámci VSUŘ, abych se dále zdokonalila.
Přes vánoci jsem pro oživení zkusila novou techniku - výrobu šperků z polymerové hmoty FIMO. Samotným pokusům předcházelo poměrně důkladné nastudování problematiky na webu, nákup materiálu a pomůcek a přečtení několika knížek o práci s FIMem resp. jeho zahraničními variantami. V dnešním článku zveřejním ukázky několika výrobků z jednotlivých kolekcí, které jsem vytvořila a pak postupně v dalších článcích popíšu, kde jsem získávala informace a pak moje zkušenosti s prací s FIMem. Tato technika mě okouzlila možnostmi barevných variací, materiálovými vlastnostmi polymeru, bohatostí technik i výsledným efektem.
Obrázky šperků si můžete prohlédnout v galerii Šperky z Fima, kde za rok 2009 jsou prezentovány moje výtvory zařazené tematicky do několika kolekcí.