Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Podvinky (Patterns)

Máňa a šperky - podvinek volně ke stažení

21. května 2009 v 15:24 | Lucie Kudrnová
Sice s mírným zpožděním, ale musím představit nového člena naší domácnosti! Stala se jí Máňa - takto mnou pokřtěná krejčovská panna, kterou jsem získala díky laskavosti Dany Maškové, která ji i řadu jejích sestřiček a dětiček přivezla z módního obchodu. Dělá mi velkou radost, stojí v předsíni na stráži, hlídá naše kroky a perfektně se na ní fotí různé šperky, náhrdelníky, přívěsky apod. Takže tentokrát ji představím s jednoduchým šperkem z buňkové půdice, který vznikl na nástavbovém kurzu u Ivy Proškové a měl prověřit naši schopnost navrhování šperků s využitím nepravidelných půdic. Zároveň je u tohoto podvinku, který je pro vás volně ke stažení, použita technika vytvoření podvinku z krajky pomocí grafického programu, což je také jedna z důležitých dovedností pro prezentaci krajek. Více obrázků naleznete v galerii Paličkované šperky.


Nový člen naší rodiny - Máňa
Paličkovaný šperk - buňková půdice s pecičkami (zlatá a stříbrná nit)
Paličkovaný šperk - buňková půdice - podvinek
NAVRCHOLU.cz

Podvinky na Prostorové fraktály a pojednání o fraktálech

4. března 2009 v 8:43 | Lucie Kudrnová
K dispozici je nová sada podvinků pojmenovaná Prostorové fraktály. Podvinky vznikly na základě mých prací z kurzu Fraktálů u Milči Eremiášové asi před 2 roky a poměrně rozsáhlých výzkumů v této oblasti, protože fraktály mě coby programátora velmi zajímají nejen z výtvarného, ale i z matematického hlediska. Takže součástí popisu podvinků je i pojednání o fraktálech, které uvádím i na stránkách a odkazy na nádherné fraktálové galerie na internetu.
Podvinky jsou k mání za 100 Kč a obsahují kromě rozsáhlého popisu návod na kruhový a polohodový prostorový fraktál. Jejich fotky jsou umístěny v galerii fraktálů.

Co jsou to fraktály


Pro pochopení pojmu fraktály nejprve uvedu trochu teorie a dále pak odkazy na internetové stránky s popisem fraktálů a fraktálovými galeriemi, protože součástí mé práce na krajkách bylo i seznámení se s touto nádhernou oblastí, která mě opravdu velmi zaujala a okouzlila.


Takže k té teorii:
Fraktály lze definovat jako geometrické objekty, které mají následující vlastnosti:
· Jsou soběpodobné - znamená to, že pokud daný útvar pozorujeme v jakémkoliv měřítku či rozlišení, pozorujeme stále opakující se určitý charakteristický tvar
· mívají na první pohled velmi složitý tvar, ale je generován opakovaným použitím jednoduchých pravidel.
Jinými slovy, fraktální geometrie se zabývá nekonečně členitými (přírodními) útvary a fraktál je takový útvar, při jehož zvětšení dostaneme opět stejný obraz, bez ohledu na měřítko.
Fraktály jsou na prvý pohled nejsložitější geometrické objekty, které současná matematika zkoumá, mají však často překvapivě jednoduchou matematickou strukturu. Mnoho přírodních tvarů je možné modelovat fraktální geometrií, například hory, mraky, sněhové vločky, řeky a nebo cévní systém. Typickými příklady fraktálů jsou hlavičky květáku, brokolice nebo list kapradiny. Fraktální strukturu má pobřeží, jehož členitost je nekonečná, od pohledu ze satelitu, přes tvary zálivů a fjordů až po nejbližší pohled na skaliska na pobřeží.
Často se tvary stromů a kapradí v přírodě modelují na počítačích použitím rekurzivních algoritmů. Fraktály mohou být jednoduše generovány na počítačích. Existuje řada softwarových programů, které umožňují generování fraktálních útvarů.
Termín fraktál použil poprvé matematik Benoît Mandelbrot v roce 1975. Ale již na přelomu padesátých a šedesátých let se matematik Edvard Lorenz zajímal o počasí a pokoušel se vymyslet rovnice popisující chování atmosféry. Měl to štěstí, že mohl pracovat s počítačem a zjistil velmi zvláštní věci po vykreslení výsledků do grafů. Lorenz se neomezoval jen na počasí. Pokoušel se popsat i chování vodního kola. Na obyčejném kole jsou zavěšeny nádoby, do kterých shora přitéká a děravým dnem odtéká voda. Jak se bude takové systém chovat? Lorenz předpokládal, že se bude buď točit na jednu stranu, nebo periodicky měnit směr otáčení. Na obrazovce počítače se vykreslila křivka ve 3D, která se ale nikde neprotla. Nestalo se tedy ani jedno, kolo se chová chaoticky. Je to tedy první popsaný chaotický systém. Jeho atraktor je rovněž první nalezený podivný atraktor a je také fraktálem. To Lorenz ještě nevěděl, ale dnes je symbol, který najdete snad ve všech publikacích zabývajícími se chaosem. A právě tento podivný atraktor (nádherný a tajemný název, že ;-)) byl inspirací pro mojí krajku kruhového trojrozměrného fraktálu.
Bližší popis fraktálů v češtině naleznete např. na stránkách http://chaos.fraktaly.sweb.cz/ nebo na adrese http://www.fit.vutbr.cz/~tisnovpa/fract/uvod.html .
Pokud by měl někdo zájem o fraktály v počítačové grafice, existuje na www.root.cz velmi zajímavý seriál článků na toto téma - http://www.root.cz/serialy/fraktaly-v-pocitacove-grafice/ .
Nesmírně zajímavou oblastí jsou galerie fraktálových obrazů vytvořených počítačovou grafikou. Máte-li rádi krásu, vřele doporučuji navštívit tyto stránky a pokochat se - někdy si říkám, kam se karajky hrabou na eleganci, nádheru, barevnost a fantazii fraktálových obrazů. Takže přikládám několik odkazů na galerie (kterých existuje obrovské množství - stačí si na Googlu vyhledat heslo fraktál či fractal.

Odkazy na fraktálové galerie:


Linky na další stránky o fraktálách:A několik ukázek počítačové grafiky:

Příklady fraktálů v přírodě:


Brokolice


Lastura


KapradíNAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Podvinek ke stažení - vánoční zvonek s betlémem

2. prosince 2008 v 18:16 | Lucie Kudrnová
Blíží se čas vánoc, tak bych chtěla přispět k předvánoční atmosféře dalším podvinkem pro čtenářky mého webu - tentokrát je to vánoční zvonek s betlémem. Tuhle krajku už mám nějakou dobu upaličkovanou, ale ještě jsem jí nikde nezveřejňila, tak to napravuji. Z jednoho podvinku je možné vytvořit opět více variant krajky podle použitého materiálu, barev a techniky.
Na ukázkách na obrázku je jeden zvonek vypracován v klasické zlato-bílé, druhý pak barevně v kombinaci hnědých tónů. Svatá rodinka je v tomto pojetí trošku "žížaloidní" a Ježíšek je takové embryonální vajíčko ;-)), ale myslím, že je stejně poznáte. Na vypracování lze použít plátno, polohod, cuchaninu, kroucené páry a další techniky.

Na podvinku je naznačen postup práce - první páska se začíná u Ježíška, druhá u Josefova ocásku ;-) a třetí u hvězdičky a končí u závěsu zvonku. Krajka je ve skutečnosti velká asi 12 cm, ale lze upravit i na jiný rozměr podle zvoleného materiálu a požadavků. Rovněž počet párů je variabilní - z fotografie lze odhadnout, kolik párů jsem jich použila na jednotlivé pásky.

Takže přeji všem krásné prožití adventního času, klidné, pokojné a láskyplné vánoční dny v kruhu vašich blízkých a hodně štěstí, radosti, zdraví a úspěchů do nového roku 2009 (ty úspěchy a radost samozřejmě i z paličkování).


NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Podvinky ke stažení - přívěsek na krk

5. června 2008 v 9:50 | Lucie Kudrnová
Po delší době zas mám pro vás podvinek volně ke stažení - či spíše v sadě více variant jednoho podvinku pro přívěsek na krk. Všechny vychází z jediného tvaru (inspirovaného listem z jinanu dvoulaločnéhho neboli Ginkgo Biloba) a pomocí páskové krajky řeší jeho vyplnění.
V jedné z variant je krajka zakončena dlouhým páskem, který se otočí kolem struny a pak provlékne nesešitými částmi krajky. U ostatních variant se zakončí krajka kratším páskem, který se opět přeloží přes strunu a přišije ke krajce. Pokud použijete v krajích krajky drátek nebo gimpu (což je řešení zabezpečující stálý tvar i při delším nošení), stačí konec jen přehnout a přívěsek na struně drží i bez sešití. Můžete volit různé materiály (např. efektní příze), barvy a jejich kombinace pro zajímavé efekty. V sousedních částech pásky vypadá pěkně střídání technik. Jednotlivé varianty podvinků podrobně rozkreslené naleznete v nové galerii Paličkované šperky. Jsou zde uvedeny i reálné rozměry - šperk je velký zhruba 9 x 9 cm.
Listy jinanu dvoulaločného
NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Podvinek ke stažení - náramek

8. října 2007 v 14:43 | Lucie Kudrnová
S nastupujícím podzimem a toulkami přírodou jsem se nechala inspirovat kůrou stromů a vytvořila sérii šperků s touto tematikou (další fotky jsou v galerii Krajka a korálky (Lace and Beads). . Všem čtenářkám nabízím ke stažení zdarma podvinek na náramek.
Náramek vychází ze struktury kůry, má zapínání na háčky, ale na podvinku je naznačena i možnost prodloužení prostředního pásku, který pak slouží pro snadnější zapínání - zasunutím do otvoru na druhé straně náramku.
Náramek je 20 cm dlouhý - stažený obrázek si před vytištěním upravte na potřebnou velikost.
Materiál:
Silnější metalická příze - Katja
(nebo lze použít metalickou přízi Anchor) v barvě hnědé a zlaté,
Gympa hnědá a zlatá (drátek omotaný nití, účastnice VSUŘ znají), slouží ke zpevnění náramku, lze nahradit i drátkem nebo vynechat)
Slabé metalické nitě hnědé a zlaté
Korálky odpovídající barvy, pěkně vypadá jsou-li to dvě velikosti a jsou umístěny kontrastně vzhledem k použité přízi.
Zpracování: Jedná se o jednoduchou páskovou krajku, na zlatý i hnědý pruh jsou použity 3 páry silnější metalické nitě, 1 pár slabší vodivé, Gympa 1x (lze i 2x). Tip: konec slabé metalické nitě natřete před navlékáním korálků lepidlem (Herkules) a nechte zaschnout, korálky půjdou lépe navlékat. Gimpu lze nechat volně viset, vodivé páry stačí kolem ní jen prohazovat (a před a za zkroutit). Pásku paličkujete jako kroucené páry (sem tam nepravidelně), kromě toho rozdílná šířka pásky vytvoří efekt řidší a hustší krajky. Korálky postupně z vodivé nitě umisťujte v krajce.
Lze použít i jiné barevné kombinace (černá a zlatá, černá a stříbrná), nebo můžete experimentovat a vyzkoušet úplně jiné materiály (např. tenké pásky kůže, žinylku atd.), což dá zase náramku úplně jiný vzhled a styl.
K náramku patří v sadě dva náhrdelníky - jeden navlečený na tenké zlaté struně a jeden celopaličkovaný.
NAVRCHOLU.cz

Podvinek k mořskému ďasovi

21. srpna 2007 v 16:24 | Lucie Kudrnová
Nově je k dispozici podvinek k Mořskému ďasovi. Za 30 Kč je podvinek ve velikosti A3, za 50 Kč podvinek ve velikosti A3 a kopii originální krajky v téže velikosti plus podvinek zmenšený na 80% na A4. Je možné si také objednat sadu podvinků Plovoucí rybičky + mořský ďas, za 90 Kč bez kopie krajky, za 100 Kč včetně.
K zasílání - podvinky je možné zaslat na dobírku (poštovné v tom případě vyjde na 55 Kč) nebo zaslat peníze na účet, podvinky pak pošlu normální obálkou, poštovné je v tom případě jen 20 Kč. Číslo účtu zašlu po obdržení objednávky.
Tip pro čtenáře: Líbí se Vám na mých stránkách nějaké další krajky? Pokud ano, napište, nakreslím k nim podvinky a zařadím je do nabídky!
NAVRCHOLU.cz

Podvinek ke stažení - přívěsek

21. května 2007 v 10:56 | Lucie Kudrnová
Pro případné zájemce uveřejňuji podvinek volně ke stažení - přívěsek na krk. Skutečná velikost je cca 10 x 7 cm, na fotografii jsou dvě verze realizace podvinku - jedna provedená zlatou nití a s korálky v polohodu, druhá kroucenými páry v barevné kombinaci.
NAVRCHOLU.cz

Podvinky

14. května 2007 v 16:44 | Lucie Kudrnová
Vzhledem k zájmu o některé z mých paličkovaných výrobků jsem připravila několik sad podvinků (fotografie paličkovaných prací k nim naleznete ve fotogalerii). Jedná se zatím o tyto sady:
Plovoucí rybičky, Motýli z drátů, Vláčkový klobouk.
Sada podvinků je za 60 Kč, k prodeji budou na krajkářských trzích (na stánku u Ivany Domanjové) nebo mi můžete napsat.
NAVRCHOLU.cz
 
 

Reklama