Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Paličkování (Lace)

Celosvětová mapa paličkování

14. září 2007 v 8:51 | Lucie Kudrnová
Na diskuzním fóru Arachne jsem narazila na zajímavou informaci o celosvětové mapě paličkování, ve které lze vyhledávat krajkářky (i krajkáře) po celém světě. Mapa se nachází na stránkách Lacefairy (mimochodem velmi zajímavé a obsažné stránky o paličkování) a lze kliknutím na jednotlivé body vyhledat krajkářky (včetně odkazů na jejich stránky) po celém světě a je také možné přidat sebe do mapy (pomocí tlačítka Add Yourself) a krátké registraci- můžete zkontrolovat kliknutím na Prahu, kam jsem se přidala ;-). Mapa se jmenuje Buddy Map - Lacemakers of the World a je to myslím další z fantastických možností, které internet nabízí. No a samozřejmě čím více lidí o ní bude vědět a zařadí se do ní, tím bude pro všechny užitečnější ;-)).
Na stránkách Buddymapping je i možnost, jak přidat mapu na svoje stránky (návod je pod odkazem Put it on your side) - v praxi vyzkoušeno - viz tento obrázek (klikněte si!):
a je tu i možnost prohlížet všechny zařazené členy bez nutnosti klikání na mapu (odkaz View all map members). Přehled členů se nachází i ve sloupci vpravo od mapy. Mezi členy je možné vyhledávat podle jména, i částí jména. Pod mapou jsou tlačítka umožňující detailnější zobrazení některé části světa - pro nás např. Europe. Přikládám pro názornost obrázek, jak vypadají stránky s mapu:
Po kliknutí do lokality na mapě se objeví malé okno sé jménem člena. Je-li v lokalitě více krajkářů, lze mezi nimi listovat pomocí šipek. U toho kdo uvedl své webové stránky je tlačítko Website, po kliknutí na ně se otevřou stránky člena.
Doufám, že vám tato informace bude k užitku a rozšíří povědomí a paličkování a krajkách.

O vášni (pro ruční práce)

24. srpna 2007 v 12:54 | Lucie Kudrnová
Kdo by se chtěl zasmát a pobavit, tak se podívejte na YouTube na video nazvané The Last Knit, které sice není o paličkování, ale o pletení, ale kouzelným způsobem dokumentuje vášeň pro ruční práce (která tak či onak ovládá mnohé z nás ;-)).
The Last Knit
Jinak jsou tamtéž i videa o paličkování - lze je nalézt pod vyhledáním hesel bobbin lace nebo lacemaking - podívejte se, řada z nich je zajímavých.
NAVRCHOLU.cz

Něco o herdulích

15. srpna 2007 v 12:43 | Lucie Kudrnová
V několika článcích bych se postupně ráda vrátila k některým věcem z mých galerií a napsala o nich něco bližšího. Vzhledem k tomu, že jsou stránky navštěvovány i anglicky mluvícími návštěvníky, tak budou některé články duplikovány i v angličtině, anglické názvy byly přidány i k názvům rubrik a galerií a postupně budou doplňovány anglické popisy k obrázkům v galeriích (vždy dole pod obrázkem).
V tomto článku bych napsala něco víc k herdulím. Jako každá správná krajkářka jich vlastním víc, než je mé rodině milo ;-). Samozřejmě jsem si v začátcích nejdříve koupila klasickou válcovou herduli, postupně jsem si ale herdule začala vyrábět sama, a to tak, aby vyhovovaly mnou zamýšleným účelům.
Většinou herdule vyrábím na chatě, kde mám vlastnoručně nasušené seno na vycpání ;-), nebo používám koupené piliny (používané jinak na podestýlku morčatům apod.). Impulzem byla vlastně potřeba vytvořit si oblou herduli pro upaličkování klobouku (tady je vidět oblá část klobouku před dokončením a klobouk po dokončení), a když už jsem byla v tom, tak mě napadlo udělat i kuželovitou herduli, na které bych mohla upaličkovat anděla, o kterém jsem zrovna přemýšlela. Chtěla jsem ho udělat volnou technikou a tak, aby nebylo nutné ho sešívat. Takže tady je vidět anděl ve fázi ještě na herduli a po dokončení. No a aby byla herdule řádně využitá, udělala jsem na ní ještě další dva menší anděly - anděla-sputnika s drátěnou hlavičkou a anténkami a fialového s peřím. A doufám, že herduli ještě použiju v budoucnu na nějaký další bláznivý nápad ;-)).
Další herdule je válcová, ale hodně dlouhá (tu mám na šály a podobné prostorově náročné věci), ale moje nejoblíbenější je kulatá herdule, kterou používám téměř na všechno, co se na ni vejde, má velkou výhodu možnosti libovolného natáčení. Mám ji doma na stoličce, koupené v Bauhausu jako stoličku k žehlení (kterou při žehlení opravdu používám k tomuto účelu - bezvadné multifunkční zařízení ;-)), výhodou je možnost výškového nastavení.
S výrobou herdulí mi pomáhá můj syn, který dělá řemeslné práce - já ušiju obal, on mi vyřeže dřevěnou desku k zakončení herdule a vyrobil mi i několik nestandardních stojánků na herdule.
No, aby byl výčet úplný, tak na opravdu velké věci jsem koupila "satelit" o průměru 70 cm u paní Halíkové (http://www.sweb.cz/krajkarskepotreby/ ), na tom ale musím pracovat fakt rychle, aby v našem malém 2+1 dlouho nezabíral místo ;-)). Bezvadné jsou taky nové otočné stojánky na válcové herdule, které byly k mání na krajkářských trzích.
NAVRCHOLU.cz

O mně a poděkování mým vzorům

18. dubna 2007 v 10:11 | Lucie Kudrnová
Jmenuji se Lucie Kudrnová, narodila jsem se v roce 1959, bydlím v Praze a profesí jsem programátor - analytik. Snad právě proto mě tolik uchvátilo paličkování, jako forma vyjádření sama sebe také hmotnou formou. Paličkování je můj obrovský koníček, který mi přináší nesmírné uspokojení, odpočinek, relaxaci, možnost tvůrčího vyjádření a spoustu radosti do života.
Paličkovat jsem začala někdy v roce 2002, impulzem byly ukázky paličkování v jakémsi časopise (možná to byla velikonoční vajíčka). Moje touha byla tak veliká, že jsem si na chatě vyřezala z třísek na topení 4 páry paliček a aniž bych věděla jak se to dělá, zkoušela jsem paličkovat. Vyšla z toho velmi neumělá asi 4 cm dlouhá rybička. Pak jsem objevila stránky Ivy Proškové a Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel - Paličkování, kde jsem se dozvěděla základní informace a nakoupila přes internetový obchod paličky, herduli a zejména učebnici paličkování. Podle té jsem se začala sama učit doma paličkovat a asi dva roky jsem paličkovala podle podvinků, které jsem si koupila na krajkářských trzích.
Po dvou letech jsem usoudila, že bych mohla začít chodit na kurzy, abych se zdokonalila. Vybrala jsem si jako lektorku Ivanku Domanjovou, kterou jsem obdivovala a její styl se mi velmi líbil. Nejdříve jsem se přihlásila na kurz Začátky a konce v krajce. Řízením osudu jsem nemohla jít na první hodinu, tak jsem jako náhradu navštívila Ivančin kurz Krajka ve strukturách dřeva. Navštívila - a byla jsem navždy ztracená ..... Hodina mě naprosto uchvátila, jednak jsem byla okouzlena (a jsem dodneška) energií, charizmatem a kouzlem osobnosti Ivanky, jejíž hodiny jsou nezapomenutelné, zábavné, inspirující, osvěžující ..... Určitě mi dá za pravdu řada jejích dalších žaček, se kterými společně navštěvuji kurzy (a není jich málo, jsou to nejnavštěvovanější kurzy VSUŘ !), že se všichni na její hodiny těšíme, kromě krajek probereme i řadu dalších věcí, výuku provází výbuchy smíchu, spousta historek a hlavně řada nápadů, inspirace a velmi dobrých rad.
Co ale hlavně změnilo celý můj život byla skutečnost, že se ve mě na jejích kurzech otevřely dříve skryté tvůrčí schopnosti, díky kterým se od té doby dívám kolem sebe úplně jinýma očima, dokážu vnímat krásu kolem sebe a inspirovat se jí, jak v paličkování, tak i v dalších oblastech mého života. Ivanka má velký dar probudit tyto vlastnosti v lidech a zároveň jim dodat sebevědomí a víru v jejich schopnosti. Navíc nás učí využití netradičních materiálů, barev, technik, zapojení fantazie a invence, takže výsledky jsou mnohdy velmi pozoruhodné. Takže Ivanko, díky, díky, díky !!!
Kurzy VSUŘ od té doby navštěvuji pravidelně nadále, kromě Ivany Domanjové se časem mými velkými učitelkami staly i paní Iva Prošková a paní Milča Eremiášová, které velmi obdivuji a rovněž jim vděčím za řadu poznatků, rad a inspirací. Každá z nich má odlišný způsob výuky, odlišnou techniku i přístup a kombinace těchto různých metod je pro mě nesmírnou školou - jak po umělecké, tak po lidské stránce. Pod jejich zkušeným vedením dokáží žačky vymyslet, navrhnout a realizovat úžasné práce. Jejich obrovským přínosem je i velká popularizace paličkování, vzkříšení těchto starých technik ručních prací a jejich propagace, ať na stránkách o paličkování, tak pořádáním výstav, přehlídek, kurzů. A to v moderní formě a moderním pojetí, které je dnešním lidem blízké a které budí obdiv jak doma, tak v zahraničí, kde jsou české krajky velkou inspirací ostatním a na výstavách jsou naprosto nezaměnitelné a originální.
Moje poslední poděkování pak patří Klubu Inspirace a všem jeho členkám. Jedná se o sdružení, jehož hlavním posláním je podpora a propagace tradičních i netradičních výtvarných technik jako zájmové činnosti. Hlavní důraz klade na textilní techniky, jako je např. paličkování nebo krosenkování. Mají velmi pěkné internetové stránky s aktuálními pozvánkami na výstavy a akce, fotogalerií a reportážemi a vydávají velice zajímavý elektronický časopis Pro inspiraci. Pořádají i pravidelná setkání a zájezdy a jejich činnost má velmi široký záběr a myslím, že dělají radost řadě lidí, nejenom mě.
Vzhledem k tomu, že moje činnost je úzce spojena s kurzy VSUŘ, které navštěvuji, jsou i moje příspěvky a fotogalerie členěny podle jednotlivých kurzů, které jsem navštěvovala. Na každém z nich vznikla řadu návrhů, většinou několikanásobně více, než jsem schopná realizovat, myslím, že ani několik životů by mi na to nestačilo ;-). Takže ve fotogalerii jsou uvedeny realizované výrobky, (někdy i ve fázi návrhu) a občas i postup prací při jejich vzniku. Všechny zveřejněné práce jsou mé vlastní návrhy (a jako k takovým k nim prosím přistupujte v souladu s autorskými právy).
Kromě mého velkého hobby paličkování mám i řadu dalších koníčků - fotografování, pěší a cyklo turistiku, značení turistických cest, četbu, film, divadlo aj. Proto je jedna část fotogalerie věnována fotografiím z cest - většinou z výletů pěšky nebo na kole s rodinou či návštěvou mých oblíbených botanických zahrad, skleníků apod.
NAVRCHOLU.cz

Založení blogu

22. března 2007 v 9:17 | Lucie Kudrnová
Tak jsem se konečně rozhodla založit si stránky o paličkování, kterému se vášnivě věnuji už asi 5 let. Na stránkách budu postupně pracovat, jak mi čas dovolí, možná přidám i něco zážitků a fotek z dalších mých koníčků, kterými jsou pěší turistika, cyklistika a fotografování.
NAVRCHOLU.cz //<![CDATA[ _uacct = "UA-1934971-1"; urchinTracker(); //]]>
 
 

Reklama