Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Paličkování (Lace)

Barevné půdice aplikované

12. června 2012 v 13:41 | Lucie Kudrnová
Kurz navazující na Barevné půdice měl za úkol aplikovat znalosti z prvního kurzu formou vytvoření oděvního doplňku s využitím nově osvojených technik. Vzhledem k tomu, že jsem se v minulém pololetí zamilovala do nepravidelné buňkové půdice (viz galerie), rozhodla jsem se toto téma dále rozvinout i v pokračovacím kurzu. Výsledkem mého návrhu byla celopaličkovaná šála z nepravidelné buňkovky, zpevněné místy plátnovou vazbou. Volila jsem své osvědčené a oblíbené barvy ze škály počínaje tmavě modrou, přes světlejší modrou, ecri, béžovou až po tmavě hnědou. Výsledek je možné si prohlédnout na přiložených fotografiích (více fotografií je v galerii Barevné kompozice / Barevné půdice aplikované). Půdice jsou opravdu krásnou technikou pro paličkování, skýtající nepřeberně možností tvarových a barevných variant a kombinací jak pro větší oděvní doplňky, tak pro drobnější šperky a aplikace.

NAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

Fotografie a krajka

12. června 2012 v 13:21 | Lucie Kudrnová
Další kurzem, který jsem absolvovala v loňském roce, byla Fotografie a krajka, opět pod vedením lektorky Ivanky Domanjové. V kurzu jsme se postupně učily spojit citlivým způsobem fotografii s paličkovanou krajkou, kdy krajka většinou jen podmalovala nebo zdůrazila některé zajímavé prvky ve fotografii. Začaly jsme s fotografiemi v černobílé nebo v pastelových odstínech, tématy byla jednak různá architektonická či přírodní zákoutí, ve druhé lekci pak motýlí křídla. Další fotografie již volily žačky samy, úkolem následujících lekcí bylo doplnit krajkou fotografii roztrženou na více částí, případně druhou půli utržené fotografie. Vznikla opravdu velmi zajímavá díla, která byla navíc zdůrazněna použitím krásných paspart a zarámování. Výsledky kurzu bylo možné v prostorách VSUŘ vidět na výstavce, která byla uspořádaná ve školicí místnosti. Vystavovaly se krajky a fotografie, kombinované s barevnými půdicemi (viz článek Barevné půdice).
Několik příkladů je opět ke shlédnutí v galerii.


NAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

Čtyři roční období na přehlídkách

12. června 2012 v 11:54 | Lucie Kudrnová
V tomto článku se ještě vrátím ke 4 ročním obdobím, která loni absolvovala několik módních přehlídek. Na těchto stránkách si můžete prohlédnout fotografie z přehlídky v Bobové v Polsku. Na přehlídku v Bobové odkazuje rovněž článek Ivany Domanjové. A několik fotek z pražské přehlídky, která se konala v prosinci, je možné vidět u mě v galerii na stránce Různé další krajky / Čtyři roční období na přehlídkách. Na část Podzim, které jsem se jako spoluautorka účastnila, odkazuje článek a galerie Čtyři roční období - podzim.


Závěrečné defilé modelek a autorek

NAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

PF 2012

22. prosince 2011 v 14:21 | Lucie Kudrnová


Krásné prožití vánočních svátků provoněné pohodou,

společně prožité chvíle v kruhu blízkých,

hodně lásky, štěstí a úspěchů

a do nového roku 2012

pevné zdraví, pár dobrých přátel a

životní optimismus


přeje
Lucka Kudrnová

Čtyři roční období - podzim

11. října 2011 v 8:14 | Lucie Kudrnová

Podle kalendáře i počasí venku nám nastává podzim, což je nejvhodnější období pro zveřejnění tématu, které mám dnes na mysli. V loňském roce jsem měla tu čest se zúčastnit kurzu Čtyři roční období, vedeného Ivankou Domanjovou v rámci VSUŘ. Kurz byl v mnoha ohledech originální - tentokrát šlo o kolektivní dílo - byly vytvořeny 4 skupinky po 3 krajkářkách a každá skupina dostala za úkol umělecky zpracovat jedno roční období. Zadáním bylo vytvořit kreaci pro pelerinu a k tomu něco hodně ustřeleného na hlavu, celkový záměr byl vytvoření ucelené jednotné kolekce pro módní přehlídku.
Na projektu se podílela celá řada lidí - zejména Ivana Domanjová coby koordinátorka, která kurz iniciovala a vedla, Dana Mašková, u které probíhají kurzy VSUŘ a která šila a kompletovala peleriny a řada mých kolegyň krajkářek, které tomuto dílu věnovaly desítky hodin práce u herdule. Celek jsem vlastně viděla až před pár dny na kurzu, po velmi úspěšné přehlídce v Annabergu a myslím, že se kouzlo tentokrát opravdu podařilo (jak říká Ivana). Bližší podrobnosti se můžete dočíst ve velice pěkném článku Ivanky Domanjové nazvaném Annaberské krajkování na jejích stránkách, kde jsou i fotografie modelů jednotlivých ročních období. Dokonce se nám dostalo velké cti, že čtyři roční období byla vybrána na oficiální plakáty VSUŘ k 20 výroční založení spolku. Takže jsem opravdu hrdá, že jsem měla možnost se tohoto projektu zúčastnit, společně s Ivankou Špundovou a Danou Záhejskou za náš tým podzimu a dalšími krajkářkami, které se na obdobích podílely.
Do galerie jsem tentokrát umístila několik fotografií z průběhu mých prací na podzimní kolekci, včetně fotografií čelenky s listy, soukromě jsem si ji nazvala čelenkou královny Mab ;-). Galerii naleznete ve složce Různé další krajky / Čtyři roční období - podzim. V galerii je zdokumentován postup od prvního návrhu větví (dlouhých přes 2 metry ! ;-) přes tvorbu listů až po výslednou podobu čelenky. Tu ve výsledném tvaru drží asi 100 m různých drátů, drátků a gimpy, které tvořily podpůrnou konstrukci tak, aby trčela do prostoru a vytvořila přes půl metru širokou změť větví a listoví - zamotat to byla to zábava na několik večerů ;-)). A na závěr můžete vidět dvě rozevláté podzimní víly, pózující v dokončené peleríně ;-).

Čelenka královny Mab


Podzimní listy


Čelenka královny Mab

První předvedení větví ve spolku

Rozevlátá podzimní víla Lucka

Podzimní víla Ivanka

NAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

Pecičková šachovnice

31. ledna 2011 v 15:22 | Lucie Kudrnová
Nedávno jsem absolvovala kurz lístečků, peciček, soudečků atd., abych si zdokonalila další techniky. Jedním z výstupů byla jednoduchá krajka, na které jsem testovala pecičkovou šachovnici. Krajku je možné využít jako šperk na krk, případně jako závěsnou krajku do prostoru, kde tvoří při troše fantazie alegorickou "postavu". Několik fotografií krajky si můžete prohlédnout zde.
Pecičková šachovnice
Pecičková šachovnice

Pecičková šachovnice


NAVRCHOLU.cz

Krajka a hedvábí (+ podvinek)

23. prosince 2010 v 15:33 | Lucie Kudrnová
V letošním roce proběhl kurz Krajky a hedvábí v rámci VSUŘ, kterého jsem se zúčastnila. Výsledkem byly 3 dílka, ve kterých se vyskytuje kombinace paličkované krajky s hedvábím. Udělala jsem jednoduchý šátek s krajkovým okrajem, kulatý obraz do okna na hedvábí s paličkovanou krajkou inspirovanou barevnými skvrnami na hedvábí a paličkovaný náhrdelník s užitím hedvábné obarvené šňůrky v okraji. Náhrdelník je zavěšen na struně a je k němu volně k dispozici i podvinek. Další obrázky krajek naleznete v galerii.

Krajka a hedvábí

Podvinek pro náhrdelník

NAVRCHOLU.cz

Rapsodie v modré

23. listopadu 2010 v 9:17 | Lucie Kudrnová
V loňském roce jsem chodila na kurz Ivanky Domanjové nazvaný Rapsodie v modré. Zadáním bylo vytvořit šálu nebo oděvní doplněk netradičním spojením paličkované krajky s jinou textilní technikou (tkaním, pletením, háčkováním apod.) Název Rapsodie v modré pak specifikoval barevnou škálu, která měla být využita. Jednalo se o všechny odstíny modré, případně kombinované s bílou, béžovou a dalšími přírodními tóny. Vznikla tak unikátní kolekce oděvních doplňků, která byla primárně určena pro módní přehlídku v Annabergu, kde se jako tradičně konala v průběhu krajkářských dnů v září jednak módní přehlídka VSUŘ a dále i výstava prací VSUŘ  (paličkované betlémy, svatební šaty a další krajky - k dispozici je CD z Annabergu, z mé letošní návštěvy). Dále tato módní kolekce putovala do Polska, kde se uskutečnila další velmi úspěšná přehlídka, ze které si můžete prohlédnout celou řadu fotografií na stránkách Bobowska Koronka Klockowa.
Já jsem přispěla třemi šálami (dvě z nich jsem dodělávala ještě o prázdninách a pak vezla přímo do Annabergu ;-). Každá je trochu jiná a s využívá jiné techniky. Všechny šály si můžete prohlédnout v galerii Šály, kde je řada fotografií. Šála nazvaná Mořské vlny kombinuje techniku paličkování s filetovým háčkováním a zároveň kombinuje využití silnějších a tenčích materiálů, které vytváří zajímavé struktury. Geometrický šál vznikl z háčkovaných černých a bílých trojúhelníkových dílů, kombinovaných s paličkovanými částmi, je zdobený dlouhými třásněmi. Poslední modrobílý šál je kombinací jednoduchého paličkovaného plátka ze silného ecri materiálu na okraji a paličkovaného středního modrého pásu technikou volné krajky, ve které se vine přišitý hyperbolicky se vlnící háčkovaný pruh. 
Poznámka k zobrazování fotografií: V galerii tohoto blogu se fotografie zobrazují tak, jak je znázorněno na následujícím obrázku. Mezi fotografiemi se pohybuje šipkami vlevo a vpravo, úplně vpravo dole se nachází tlačítko i , které zobrazí případné další informace k fotografii a dále je zde tlačítko s lupou (červěně zakroužkováno), které otevře fotografii v samostatném okně ve větším rozlišení, pokud si chcete fotografii prohlédnout podrobněji.
Šál mořské vlny - galerie

NAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

Svět pod poklopem

15. června 2010 v 8:16 | Lucie Kudrnová
Na podzimních kurzech Ivany Domanjové, nazvaných Svět pod poklopem vznikla také moje další série krajek v rámu. Tentokrát jsme navrhovaly krajky do krásných masivních tmavě hnědých čtvercových rámů s kulatým otvorem uzavřeným vypouklým sklem.  Jedná se opět o abstraktní krajky, na které je možné podle libosti nahlížet z různých úhlů, zleva, zprava, shora, zdola - jak se komu líbí. Mě zaujala možnost nastavení krajek šikmo postavených na jeden roh, jak jsou také zobrazeny na některých fotografiích. Fotografie krajek jsou umístěny v galerii Krajka v rámu, společně se sadou tří dřívějších krajek ve světlých rámech.


NAVRCHOLU.cz

Pozvánka na výstavu Krajková imprese aneb Paličkování s Milčou

20. dubna 2010 v 13:00 | Lucie Kudrnová
Chtěla bych na tomto místě zveřejnit pozvánku na výstavu prací žákyň Milči Eremiášové (k nimž se také mohu počítat a několik kousků krajek budu mít na výstavě vystavených). Všechny důležité informace jsou obsažené na přiloženém plakátu, vernisáž se bude konat 28.dubna od 18 hodin a výstava potrvá do 20.5.2010.
NAVRCHOLU.cz

Oděvní krajka - halena

9. března 2010 v 9:15 | Lucie Kudrnová
V loňském pololetí jsem se ve VSUŘ účastnila kurzu nazvaného Oděv jako výtvarné dílo. Lektorkami byly Ivana Domanjová (za krajku) a Dana Mašková (jako expert přes oděvní střihy a vsazování krajky do oděvu). Výsledkem mého snažení byla halena z buretu v barvě ecri s přední paličkovanou částí. Ve fotogalerii přináším několik obrázků výsledného díla i detailů krajky.NAVRCHOLU.cz

PF 2009

22. prosince 2009 v 15:26 | Lucie Kudrnová
Krásné prožití vánočních svátků plné klidu a pohody

a v novém roce 2010 hodně zdraví, štěstí,

lásky a spokojenosti

přeje

Lucka Kudrnová


NAVRCHOLU.cz

Podzimní krajkářské trhy

2. listopadu 2009 v 10:08 | Lucie Kudrnová
A už je tu zase podzim a s ním i tradiční podzimní krajkářské trhy! Kdo máte chuť, přijďte se podívat. Letos lze návštěvu spojit i s výstavou tvorby krajkářky Emilie Paličkové a s autogramiádou a křtem nové knihy Ivany Domanjové (viz článek níže). Vše podstatné ohledně času a místa najdete na přiložených letáčcích.
NAVRCHOLU.cz

Krajky v rámu (do Annabergu)

15. září 2009 v 14:03 | Lucie Kudrnová
S příchodem září se mi konečně podařilo dokončit několik krajek v rámu (z kurzu Ivany Domanjové Veselá šachovnice), které poputují do Annabergu na výstavu miniatur. Jejich rozměr je zhruba 15x15 cm a jednotícím prvkem byl společný rám ze světlého dřeva, silnější bílá nit použitá v krajce a barevnost laděná do béžové, žluté, ecri apod. - tak, aby ladila s rámečkem. Krajka měla pokud možno obsahovat i zajímavé půdice.
Upaličkovala jsem dvě krajky podobné barevnosti i struktury, které obě vycházely z návrhů vzniklých na základě překreslení mramorování, se kterým jsem experimentovala v zimě. Vzhledem k jejich barevnosti a tvaru jsem je nazvala "Erupce lávy" a "Proud lávy" - v určitém natočení na sebe navazují a jsou charakteristické použitím výrazných barev, teplých tónů a střídání silné vlny s tenkými nitěmi, tvořícími půdice (i když u "Proudu lávy" se již krajka spíše blíží páskové krajce). Obě krajky si říkají (alespoň podle mého názoru) o jednoznačné prostorové nastavení.
Zcela odlišná je krajka nazvaná "Geometrické variace". U této krajky je možné její otáčení v podstatě libovolně, všechny prostorové variace jsou něčím zajímavé a žádná z nich není dominantní. Tato krajka obsahuje 3 druhy půdic, jedna z nich vznikla na základě mých dřívějších experimentů s vymýšlením půdic kombinováním plátna a polohodu (popsaných v článku Zajímavé půdice) a vypadá docela zajímavě. Časově náročné bylo časté zakončování krajky a opětovné začínání, výsledkem je ale dojem propletení jednotlivých pásů krajek.
Krajky jsou vyfotografovány na černém a béžovém podkladu, je vidět, že pokaždé působí trochu jiným dojmem, podle toho, které barvy opticky vystoupí do popředí. Opět jiným dojmem by krajky působily s bílým podkladem nebo volně visící v prostoru.
Fotografie krajek si můžete prohlédnout v galerii Krajky v rámu.


Krajky v rámu

Erupce lávy
Geometrické variace


Proud lávy


NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Zajímavé půdice

15. září 2009 v 13:57 | Lucie Kudrnová
Pro oživení krajky jistě slouží i zajímavé a neokoukané půdice. Někdy v zimě lońského roku jsme se tímto tématem zabývaly na kurzech, o jarních prázdninách jsem pak na dovolené na horách experimentovala a zkusila upaličkovat několik variant neklasických půdic, založených na střídání plátna a polohodu v řadách i sloupcích podle předem daného geometrického uspořádání. Výsledkem bylo 18 různých půdic, které jsou zobrazeny v galerii, vždy po 3 v jednom pruhu. (Upozornění: Obrázky jsou poměrně malé, ale po kliknutí na tlačítko detailu vlevo dole (lupa, ve které je znaménko +) se objeví větší varianta krajky). Realizace těchto půdic vyžaduje pečlivé rozkreslení podvinku s vyznačením plátna nebo polohodu v každém spoji (nejlépe barevně), jinak se člověk velmi brzy splete ;-)). Takže tady je ukázka některých z nich - jeden vzor jsem použila v Krajce v rámu.


NAVRCHOLU.cz

Kožené límce

23. července 2009 v 15:31 | Lucie Kudrnová
V rámci kurzu Krajka a kůže pod vedením Ivany Domanjové jsem vytvořila i dva kožené límce, ve kterých jsem použila kombinování krajky a kousků kůže. Fotografie těchto límců si můžete prohlédnout v galerii Krajka a kůže, ukázka rozloženého límce i límce na modelu jsou zobrazeny níže. Límce je možné nosit jak k elegantnějšímu oblečení, tak i např. k hrubšímu svetru. Použitá technika je velmi jednoduchá (plátno a kroucené páry), efektu je dosaženo kombinováním materiálů a barev. Pro paličkování byly využity do míchané příze z Marlenu s přechody barev - rozpletené na jednotlivé nitě, provázky a stužky. Jsou použity dva barevné odstíny kůže.Kožený límec

NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Krajky pro OIDFu - pokračování

2. května 2008 v 10:12 | Lucie Kudrnová
Kongres OIDFy v Holandsku se blíží a koncem dubna byl i termín pro odevzdání krajek paličkovaných podle podvinku Ivy Proškové. Jako obvykle mě blížící se termín dohnal ke zvýšené aktivitě, takže jsem upaličkovala ještě několik variant na dané téma. Kromě drobnějšího šperku - zlatého náramku inspirovaného podvinkem Ivy (kombinace několika druhů zlatých nití a gimpy) jsem se tentokrát vrhla na kombinace v modré - dvě krajky obdobného charakteru s výraznou střední částí. V prvním případě je zde umístěn bílý pruh paličkovaný volnou krajkou a se soudečky, v případě druhém se krajkou táhne modrý proužek protínající pruhy odshora dolů. Podvinek byl u obou krajek ve střední části drobně upraven od originálu. Fotografie si můžete prohlédnout v galerii moje krajky pro OIDfu.
Aktivita českých krajkářek ve vytváření krajek pro OIDFu je naprosto nebývalá - na kurzu jsme viděly snad 250 krajek, které se již sešly. Zatím co vím vede v počtu vytvořených krajek Eva Vacková, která jich přinesla 6 - jednu hezčí než druhou ! Takže se již opravdu těším do Holandska, kde je uvidíme všechny pohromadě.
NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Krajka pro OIDFu

7. dubna 2008 v 14:20 | Lucie Kudrnová
Letos se účastním v rámci VSUŘ kurzu, kde paličkujeme krajky pro výstavu OIDFY 2008 v Holandsku. Paličkuje se podle podvinku Ivy Proškové a mohou se účastnit všechny české krajkářky. Myslím, že ohlas této akce je zcela mimořádný, informace a podvinky ke stažení se nachází na stránkách časopisu Paličkování a časopisu Krajka, kde je vyhlášena soutěž o nejkrásnější krajku a o nejvíce krajek od jedné autorky. Z kurzů VSUŘ se již sešlo určitě přes 50 krajek, jedna hezčí a zajímavější než druhá a to je zřejmě jen kapka v moři z celkového počtu, který české krajkářky vytvoří. Myslím, že vznikne zcela unikátní série, úžasně dokumentující různé techniky, barevné kombinace a pojetí a nesmírnou invenci českých krajkářek. Nevím, jak velký bude mít Česká republika na OIDFě stánek, ale myslím, že pospojované krajky se poplazí ze stánku, přes celé muzeum, po ulici, kolem tulipánů snad až do moře ;-)). (Jako ten princeznin nos v pohádce Tři veteráni ;-)). Iva Prošková vymyslela geniální podvinek - krajky lze navazovat za sebe, vedle sebe, skládat do prostoru a navíc podvinek vyhovuje podmínce dostatečné jednoduchosti pro začínající krajkářky a možnostem velké variability pro zkušenější. Kromě toho je jasně strukturovaný a evokuje řeku či krajinu, která se z něj bude skládat. Takže velké díky Ivě za opravdu vydařený nápad, doslova mobilizující českou krajkářskou obec!
Já jsem k této lavině krajek připojila zatím jeden svůj příspěvek, další krajku mám rozpracovanou. Odkaz do galerie s mými krajkami je zde: OIDFA 2008 a po absolvování zájezdu do Holandska začátkem července sem přibydou fotografie z kongresu, z OIDfy, muzeí i výletu po Holandsku.
Ukázka mojí krajky:
NAVRCHOLU.cz

Výstava kabelek VSUŘ z kůže a krajky

10. března 2008 v 11:16 | Lucie Kudrnová
V únoru byly v prostorách učebny VSUŘ v Holečkově ulici vystaveny kabelky, které vznikly na kurzu Ivany Domanjové Krajka a kůže. Zároveň s výstavou probíhalo tajné hlasování, každý mohl dát hlas maximálně třem kabelkám, které se mu nejvíce líbily z více než 25 vystavených kousků.
Na kurzu dne 8.3.2008 pak probíhalo slavnostní vyhlášení vítězů (které je zdokumentováno v galerii fotografií z vyučování - vyhlášení výsledků ). Při napínavém vyhlašování, kdy Ivana Domanjová předávala ceny a Jarka Doležalová otvírala "obálky" (ruličky) s výsledky a vyhlašovala je, bylo konstatováno, že se hlasování účastnilo 163 expertů z řad odborníků VSUŘ. Třetí místo po lítém boji obsadila Ilona Kryštofová se svou krásnou sešívanou kabelkou (viz foto v galerii), druhé místo patřilo Janě Šestákové s její nesmírně elegantní červeno-černou společenskou kabelkou. K mému velkému překvapení (a musím přiznat i potěšení) první místo obsadila moje modrá kožená kabela (jejímž základem byla v sekáči zakoupená kožená minisukně ;-)). Čímžto zde srdečně děkuji všem, kteří jí dali svůj hlas, stala jsem se tak hrdou majitelkou velmi originálního diplomu a dlouhého rudého koženého kabátu jakožto první ceny ;-)) - viz foto z vyhlašování výsledků. Cením si toho tím více, že jsem opravdu byla uchvácená řadou dalších kabelek a vůbec jsem sama nevěděla, komu dát svůj hlas, vybrala bych jich nejraději deset! Fotky mých kabelek naleznete v galerii Krajka a kůže.
Navíc bylo rozhodnuto, že všechny kabelky budou poslány do soutěže na letošní OIDFU do Holandska. Když se podíváte do galerie Co jsem navštívila v roce 2008 - Výstava kabelek z krajky a kůže uvidíte, že opravdu máme čím reprezentovat - všechny kabelky jsou opravdu úžasné a myslím, že české krajkářky (byť jsme to my amatérky "od plotny" mající paličkování jako koníčka) oplývají skutečně velkou invencí, originálními nápady a vtipným provedením. V cizině se rozhodně neztratíme!
Modrá kožená kabela
Vyhlašování vítězů
Z výstavy kabelek
NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Závěr kurzu Paličkování a pasparty

28. ledna 2008 v 19:07 | Lucie Kudrnová
V kurzu Paličkování a pasparty jsme došly do poslední hodiny, která přinesla výsledky v podobě nesmírně zajímavých výrobků, a to ještě určitě zdaleka nejsou všechny (vzhledem k lednovým absencím a nemocnosti). Našly se sice jednotlivkyně, které nic nepřinesly - a ty se na vyzvání i náležitě styděly ;-)),
ale jinak se sešla opravdu řada originálních nápadů a řešení. Několik obrázků je opět v galerii ke kurzu.
Nejvíc mě tentokrát zaujala práce Jarušky Melounové, kterou jsem pro sebe nazvala Podzimní stromy a připadá mi naprosto geniální.
Já jsem vzhledem k časové tísni vytvořila cosi, co bych nazvala Spirály a co vzniklo někdy mezi půl druhou a druhou hodinou ranní v den kurzu ;-)). Je to tvořeno paličkovaným barevným páskem sešitým do ruličky, pěti vyřezanými pětiúhelníky s otvory uprostřed a spirálou upaličkovanou kdysi jako vzorník pro použití cuchaniny, která se prolíná těmi pětiúhelníky.
Zakončen byl také kurz Krajky a kůže, ve kterém vzniklo řada opravdu bombastických kabelek, přijďte se kdo můžete podívat na jejich výstavu, která potrvá měsíc, do Holečkovy ulice do učebny číslo tři. Je vyhlášena soutěž o nejkrásnější kabelku, kabelky budou vystaveny anonymně pod čísly a bude možné se účastnit hlasování. A vzhledem k tomu, že na letošní OIDFU bylo vyhlášeno téma kabelky, tak možná některé z nich poputují i do Holandska ... Takže z pochopitelných důvodů jejich fotografie zatím nebudou zveřejněny ;-)).
NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:
 
 

Reklama