Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Novinky (What's New)

PF 2013

27. prosince 2012 v 14:36 | Lucie Kudrnová

Krásné prožití vánočních svátků plné klidu a sváteční pohody
a šťastné vykročení do nového roku 2013, optimismus a dobrou náladu na cestu, pevné zdraví a plný batoh štěstí, lásky a přátelství
všem přeje

Lucka Kudrnová


NAVRCHOLU.cz

PF 2011

23. prosince 2010 v 15:47 | Lucie Kudrnová
Šťastné vykročení do roku 2011,
hodně elánu ke zdolání životních cílů,
zdraví, pohodu a dobrou náladu na cestu
přes vrcholky i údolími
a častá setkání s láskou, radostí a krásou
v novém roce

přeje

Lucka Kudrnová
PF2011NAVRCHOLU.cz

Výstava Sen noci svatojánské (z kurzů VSUŘ)

28. dubna 2009 v 8:40 | Lucie Kudrnová
Dnešní článek se týká pozvání na výstavu Sen noci svatojánské v Malém divadle v Liberci. Jedná se o výstavu VSUŘ (Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel) a jednotlivé figury, víly a další stvoření, která se zde vyskytují, vznikly na kurzu, kterého jsem se rovněž účastnila a který vedla lektorka Ivana Domanjová. Výstava potrvá do 30.6. a přenese vás do pohádkového světa kouzelných a fantaskních bytostí. Tentokrát je galerie rozdělena na 3 části - v první části jsou fotografie z kurzů, kde je zdokumentován proces tvorby, tvůrčího vytržení účastníků a procesu vzniku polotovarů i hotových postav. Ve druhé části jsou souhrnně zobrazeny pohádkové víly na výstavu, které se podařilo před odjezdem do Liberce nafotit mě a Evě Vackové, které tímto děkuji za část fotodokumentace. Pokud tam nejsou všechny, omlouvám se autorkám dalších, že se mi je nepodařilo zachytit. Ve třetí galerii jsou 3 moje příspěvky k tomuto tématu - Květinová víla, Carevna (ta vznikla víceméně nezamýšleně využitím dříve upaličkovaného testovacího vzorku krajky na prostorový fraktál, který se na nic jiného nehodil ;-) a sousoší (nebo souvílí = 2 víly ;-)) podzimních tanečníků - lesních bytostí složených z padajícího listí stromů, točících se spolu a tančících v sychravém podzimním větru.
Pozvánka na výstavu

Svět pohádkových víl

Podzimní tanečníci

Květinová víla


NAVRCHOLU.cz

Vzpomínka na vánoční výtvarné hrátky

13. února 2009 v 9:31 | Lucie Kudrnová
Máme sice už únor, ale ještě bych se vrátila k předvánočnímu času, kdy jsem zabrousila do dosud nevyzkoušených výtvarných zákoutí a provedla několik experimentů s malbou na hedvábí a mramorováním (za účelem vyrobení malých vánočních dárků). Na hedvábí jsem vyzkoušela malovat šátek a několik kravat. V galerii je několik ukázek z mých pokusů.

Pak jsem k experimentování koupila několik mramorovacích barev a zkoušela, co všechno se dá mramorovat. Barvy jsou lepkavé, smradlavé a spolehlivě obarví všechno kolem téměř bez možnosti to vyčistit. Takže po několika pokusech, kdy jsem obarvila sebe, dřez, podložku ve dřezu apod. se mi podařilo najít několik materiálů, na kterých mramorování vypadalo docela pěkně. Osvědčily se: polystyrénové koule, zvonečky, hvězdičky (které jsem pak rozdala kolegům v práci), plastové flaštičky od Actimelu a s trochou výhrad i malé výrobky z hedvábí (např. hedvábný motýlek). Zkoušela jsem i mramorování lesklého tuhého papíru (jde to, ale třeba na Encaustiku to zdaleka nemá) a mramorování tenkého hedvábí (nevhodné). Problematické jsou větší kusy, protože jsem používala pro namáčení malou plastovou misku a předměty je třeba ponořit naráz, nelze navazovat, opakovat, to pak nevypadá pěkně. Po každém namočení je také dobré vyměnit vodu. Barvy jsem koupila v internetovém obchodě u paní Brýdové a tamtéž lze nalézt i postup pro mramorování - pokud kliknete na odkaz Techniky / Mramorování. V galerii je opět několik ukázek těchto experimentů, velký praktický užitek v téhle technice nevidím, ale mramorovací obrazce jsou krásné a chystám se je využít jako inspiraci na paličkování pro návrh nějaké krajky s podobnými tvary.NAVRCHOLU.cz
//<![CDATA[ var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); //]]> //<![CDATA[ try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-1934984-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {} //]]>

Šperk ze dřeva aneb Dřevořezání

23. června 2008 v 15:27 | Lucie Kudrnová
Minulý týden jsem zakončila svůj letošní kurz řezbářství u Mirky Řezníkové, tak bych se chtěla podělit o jeho výsledky, kterých se mi podařilo v potu tváře dosáhnout (to není alegorie, práce s dlátem je opravdu fuška ;-)). Na rozdíl od paličkování se u toho člověk nefalšovaně zapotí ;-). V galerii výrobků je ukázán postup od počátečního návrhu, přes přípravek a prvotní fáze opracování až po konečnou úpravu šperku. Stihla jsem vyrobit 4 šperky - jeden špendlík, dva přívěsky a sponu do vlasů. (A zároveň se mi podařilo neuříznout si dlátem prst, nezajet vrtáčkem do dlaně či se jinak nezmrzačit, což rovněž považuji za nezanedbatelný úspěch ;-)). Takže tady jsou moje výrobky:
NAVRCHOLU.cz

Kurzy se nám rozjely naplno ...

6. listopadu 2007 v 10:14
Je začátek listopadu a kurzy se nám rozjely naplno .... Takže dneska to bude hlavně o nich (a především pro jejich účastnice, které se na fotografiích jistě s pobavením poznají ;-)). Protože se počet fotek rozrůstá, tak do galerie Fotek z vyučování jsou přidány dvě složky - Kurz paličkování do hluboké pasparty, který vede Ivanka Domanjová společně s Vilmou Naskovou (specialistkou a konzultantkou na konstrukce z kartonu a pasparty) a Kurz Stylizace vedený Milčou Eremiášovou, které navštěvuji. Časem se objeví i fotky z kurzu Krajka a kůže, ve kterém budeme dělat úžasné "crazy" kabelky!
Kurz paličkování do hluboké pasparty se ukázal jako úžasná záležitost, nebude to jen o paspartě, ale zejména o propojení kartonu a krajky v prostorovém díle a kombinace, které vymyslely a přinesly účastnice byly naprosto bombastické - originální, ojediněné, každá měla jiný nápad, zkrátka je se na co těšit !!! A navíc vládla úžasná, uvolněná a tvořivá atmosféra, která je cítit i z fotek. Jak vidno, i naše lektorky se dobře bavily ;-).
Kurz Stylizace tentokrát není o paličkování, ale spíš o kreslení, schopnosti zjednodušení, zkratky, umění stylizovat a vystihnout podstatu objektu či pojmu. Tak se učíme např. pomocí vystříhaných trojúhelníčků či proužků znázornit pohyb, lehkost a těžkost, radost a bolest apod. A mnohdy diskuze nad vytvořenými obrazy získává přímo až filozofický nádech ... Takže je to velmi zajímavá záležitost.
NAVRCHOLU.cz

Krajkářské slavnosti ve Vamberku

11. července 2007 v 10:26 | Lucie Kudrnová
Tak konečně se mi podařilo vložit pár obrázků z krajkářských slavností ve Vamberku - najdete je ve fotogalerii Co jsem navštívila ve složce Vamberk 2007. Do Vamberku jsem jela individuálně se sestrou a dále jsme pokračovaly přes nádherná města Litomyšl a Svitavy do Boskovic, kde jsme strávily nádherný týden na "sportovně-relaxačním týdnu pro ženy" - mohu vřele doporučit všem, kdo mají rádi pohyb a mohou už se na týden odtrhnout od rodiny - můžete nahlédnout na www.enko.cz nebo si prohlédnout něco mých fotek v nové fotogalerii Turistika / Boskovice 2007. Nezapomenutelným zážitkem byl jednak večer na hradě s vínkem, grilováním kuřat, skvělou živou hudbou a bílou paní, dále pak cvičení na gymnabalech, které je velká legrace a zábava ;-)).
Co se týče Vamberku, byla jsem tady na krajkářských slavnostech poprvé a docela jsem si to užívala - jednak jsem potkala spoustu starých známých, seznámila se naživo s některými členkami 1. krajkářského Netklubu, které jsem poznala přes internetovou diskuzi na serveru Rodina, potěšila se originální módní přehlídkou VSUŘ (fotky většinou nevyšly, většina byla bohužel rozmazaných). Na přehlídce jsem zahlédla se mihnout i několik svých výtvorů a pár dalších bylo vystaveno na výstavě Ivana Domanjová a její žákyně, tak jsem byla náležitě pyšná ;-)). Jinak se mi výstava velmi líbila, byla krásně naaranžovaná a upravená - Ivance patří velký dík za propagaci VSUŘ a kurzů a určitě spoustě holek z kurzů udělalo velkou radost, že jejich práce byly vystavené, rozhodně si myslím, že se není za co stydět a bylo na co koukat !!!
Navštívila jsem taky krajkářské muzeum a krajkářskou školu, kde byla spousta zajímavých krajek, zaujaly mě zejména dětské práce. Bohužel jsem už nestihla přehlídku v Bystrci, tak snad příště ....
NAVRCHOLU.cz

Pasparty

21. června 2007 v 15:40 | Lucie Kudrnová
Do fotogalerie je přidána nová složka Pasparty, kde je několik fotografií paspart, které jsem vyráběla na kurzu Paspartování, který v rámci VSUŘ vedla lektorka Vilma Nasková. Musím říct, že mě pasparty velice zaujaly, během dvou pololetí kurzu jsme se naučily dělat balené pasparty, hloubkové, vícevrstevné, vytlačované a na závěr i hlubokou krabičku.
Je to velice zajímavá práce, pro níž je ale třeba velké pečlivosti a přesnosti, aby výsledek vypadal pěkně, takže ne všechny mé výtvory jsou dokonalé ;-), ale přesto byl vidět v průběhu roku určitý pokrok ;-))). Využití je univerzální, lze zapaspartovat krajku, fotografii, přírodninu, kresbu apod. I malá krajka v paspartě vypadá krásně a může sloužit jako vhodný dárek.
Dál do sekce Různé další krajky byly přidány dvě krajky, které vznikly již dříve na kurzech Ivy Proškové Paličkovaná architektura - je to Karlův most a paličkované domečky a věže do kruhu v půdici (ve stylu Iviných kulatých půdicových kalendářů).
NAVRCHOLU.cz

Jak paličkujeme - ryby, džíny, korálky ....

5. června 2007 v 14:22 | Lucie Kudrnová
Tentokrát je hodně novinek - na posledním kurzu Ivany Domanjové jsem byla v roli fotoreportéra, takže přibyla řada fotek do galerie Z vyučování, je na nich vidět naše zaujetí i řada hotových výrobků na témata kurzů Lapač snů i Džína a krajka, někdy prezentovaných hrdými autorkami.
Ve fotogalerii je zařazeno několik nových složek s krajkami, které jsem vyráběla toto pololetí - je to složka Korálky a krajka, kde je zlatý náhrdelník vytvořený na kurzech Milči Eremiášové, ve složce Džína a krajka je džínová halena a džínové šaty s aplikací a ve složce Různé je lapač snů vytvořený v pedigovém (přibližně kulatém) rámu. Do složky plovoucích rybiček byla zařazena další ryba, která vznikla jako narozeninový dárek pro kolegu - amatérského potápěče. Nejvíce se asi blíží ďasu mořskému, i když vznikla pouze z popudu, aby vypadala co nejhrozivěji, podobnost je čistě náhodná ;-).
Do složky prostorových fraktálů byly přidány lépe nafocené obrázky.
Takže to je dneska všechno, všem přeji krásné léto a doufám, že se na podzim opět shledáme.
NAVRCHOLU.cz

Novinky z května

21. května 2007 v 11:35 | Lucie Kudrnová
Dnes byl nově zařazen podvinek volně ke stažení (přívěsek na krk) a do fotogalerie Co jsem navštívila přibyly fotky z jarních krajkářských trhů 2007 v Praze ze ZŠ na nám. Curiových a dále z výstavy Dřevosochání v Desné, kde jsem byla o víkendu. Na výletě jsme dále pokračovali na Jizerku v Jizerských horách a přilehlé rašeniniště, fotky jsou k dispozici ve fotogalerii Turistika a fotografování.
NAVRCHOLU.cz

Novinky z konce dubna

30. dubna 2007 v 13:07 | Lucie Kudrnová
Zařazena nová rubrika Odkazy - zatím s odkazy na české krajkářské stránky a na stránky českých a slovenských krajkářek. Odkazy se budou postupně rozšiřovat a zařazen by měl být i rozsáhlý seznam zahraničních odkazů a odkazů na další ruční techniky (drátování, korálky, pedig apod.) .
Byla přidána fotogalerie Foto z vyučování s radou poutavých obrázků, a to zejména pro frekventantky kurzů VSUŘ (některé se tam možná najdete ;-)), některé se možná i poznáte ;-)))). Články s popisem novinek jsou zařazovány do rubriky Novinky.
Foto: Hádej, kdo jsem???
(P.S. Kdo první uhádne a napíše správnou odpověď, vyhrává malý dárek !)
NAVRCHOLU.cz

Novinky

20. dubna 2007 v 8:30 | Lucie Kudrnová
Dnes přibyly do fotogalerie Andělů fotky dvou menších andělíčků - jednoho nazvaného "Sputnik" (má drátěné anténky a drátovaná křídla) a fialového s ptačími křídly (který vznikl jako první test na velkého anděla paličkovaného na jehlanovité herduli (viz fotogalerie Herdule). Také jsou uveřejněny fotky průběhu vzniku velkého anděla s pedigovými křídly z papírových provázků.
Byla zařazena i další fotogalerie s názvem Zájezdy a výstavy, ve které je složka Schneeberg a Plauen 2007 s ukázkami fotek z výletu na krajkářský kongres. CD s fotkami k doptání na kurzech kam docházím (nebo napište).
NAVRCHOLU.cz
 
 

Reklama