Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Encaustic

Encaustika v červnu - aneb jak využít výřez

23. června 2008 v 15:12 | Lucie Kudrnová
Tak, další galerie Encautiky se tentokrát týká tématu výřezu. V této galerii jsou ukázky jednak originálních maleb a potom výřezů z nich vytvořených a rámovaných ve formě přáníček nebo menších obrázků. Metoda je prostá - nad původní malbou (která se nám třeba jako celek až tolik nelíbí a hledáme, co s ní) pohybujeme buď ručně vyrobeným výřezem nebo jako v ukázkách zakoupeným rámečkem a hledáme nejvíce "oku ladící" kompozici. Někdy najdeme jednu, někdy je jich i více (viz ukázky očíslované 1, 2, 3, ...). Můžeme použít i různé tvary výřezu i barvu rámečku - opět je na ukázkách vidět rozdíl ve výsledku. Tahle technika se mi právě líbí pro svou nepředvídatelnost - nikdy předem nevím, co vlastně vypadne ;-)). No, a někdy náhodně z malování vznikne třeba i něco takovéto, co jsem nazvala "Z krůpěje vody zrozený".
NAVRCHOLU.cz

Encaustika v květnu

13. května 2008 v 8:30 | Lucie Kudrnová
Do galerie Encaustiky 2008 (Galerie 5 ) přibylo opět několik dalších obrázků, máte-li chuť, nahlédněte ;-).
Plachetnice
Posel světla
Na úsvitu dějin
Koruna stromu života
Zelený vodopád
NAVRCHOLU.cz

Další galerie Encaustiky

7. dubna 2008 v 14:19 | Lucie Kudrnová
Tak tu máme jaro (alespoň podle kalendáře) a s ním další galerii encaustických obrázků. Kdo máte chuť, podívejte se, některé jsou klasické (moře, krajinky) a některé experimentální - např. Atlantida s ozvěnami kubismu, docíleného obdélníkovým nástavcem encaustického pera ;-). Galerii najdete ve složce Encaustic 2008 - Galerie 4. Jinak jedno upozornění - na stránkách Soni Navrátilové je pro ty, kteří by se chtěli naučit Encaustiku a nemají čas na kurzy k dispozici instruktážní DVD s videem minikurzu Encaustiky.
A nyní pár ukázek:
Atlantida
Skála
Na hrázi rybníka
Divočina
NAVRCHOLU.cz

Encaustic 2008

26. února 2008 v 8:26 | Lucie Kudrnová
Na dovolené na horách (viz předchozí článek) jsem se kromě běžkování a obdivování přírodních krás věnovala po večerech také dalšímu Encaustickému malování. Výsledky mého snažení obsahuje Galerie 1 (2008) , Galerie 2 (2008) a Galerie 3 (2008) z nové složky Encaustic 2008. Zjistila jsem, že tíhnu zejména k vytváření krajinek a fantaskních podmořských obrázků ;-). Na Encaustice mě uchvacuje zejména možnost vytváření úžasných tvarů, struktur a barevných kombinací s vysokým prvkem náhodnosti, které evokují rozdílné nálady, pocity a rozvíjí fantazii - dá se říci, že každý si v obraze může najít svou představu.
Tentokrát jsou obrázky kromě k prohlížení určeny také k prodeji - jsou vyfoceny v rámech (rámy jsou převážně velikosti 21 x 30 cm, výjimečně 24 x 30 cm či méně tradiční rozměry u dvojobrazů). Cena je 490 Kč za obraz (plus balné a poštovné podle aktuálního sazebníku České pošty). Tam, kde je uveden v poznámce text "Obrázek není k dispozici" tak už originální obrázek byl prodán či darován apod.. V případě zájmu se však mohu pokusit stvořit něco podobného ;-)). Kontakty na mě najdete na této stránce . (Poznámka : Na serveru Blogu nyní trochu zlobí zobrazování obrázků - pokud se některé v galeriích nezobrazují, zkuste to za nějaký čas znovu).
Několik ukázek z nových prací:
Horská řeka
Krajina v hnědých tónech
Výhled do kraje
Rapsodie v modré
Podmořská jeskyně
Netopýr
Bouřlivé nebe
Dvojí pohled pod hladinu
Krajina ve fragmentech
Svět ticha
Moře mezi skalami
NAVRCHOLU.cz

A ještě trochu Encaustiky

21. ledna 2008 v 9:45 | Lucie Kudrnová
V nedávné době jsem kromě jiného prováděla další experimenty v oblasti Encaustiky. Kromě mých oblíbených fantaskních témat a mořských obrázků jsem vyzkoušela i detailnější propracování pomocí dokreslování detailů štětcem a nanášení vosku pomocí houbičky. Výsledkem těchto snah jsou 3 obrázky krajinek, které jsou v barvách žluté, hnědé a jejich odstínů. Na další ukázky se můžete podívat v Galerii 7 obsahující naskenované malby a v Galerii 8, kde jsou již zarámované obrazy.
NAVRCHOLU.cz

Malba technikou Encaustic - pokračování

14. prosince 2007 v 8:42 | Lucie Kudrnová
Tak stále mě drží malování technikou Encaustic - je to natolik intenzivní, že nemohu zatím ve volném čase dělat nic jiného ;-)). Kamarádka Jarka mě upozornila na další velmi zajímavé české stránky s velmi širokými možnostmi objednání pomůcek http://www.enkaustika.cz a rovněž zajímavé a inspirující jsou anglické stránky http://www.encaustic.ca/ nebo http://www.encaustic.com/gallery/gallery.html.
Od minula jsem vytvořila řadu dalších obrázků, jsou umístěny v Galerii Encaustic v nových složkách Galerie 5, 6 a 7. Jako pěkný dárek lze využít encaustickou malbu zarámovanou do skleněného rámečku.
Podmořský útes
Nebe nad Gaiou
Podmořská fantazie
Svět zeleného ticha
Krajina na Marsu
NAVRCHOLU.cz

Encaustic

30. listopadu 2007 v 8:27 | Lucie Kudrnová
Blíží se předvánoční čas a tak jsem začala přemýšlet, jaká letos udělat vánoční přáníčka. A dostala jsem skvělou inspiraci, když jsem si přečetla nabídku kurzů, kterou si nechávám zasílat od Moniky Brýdové. V nabídce byly kurzy malování technikou Encaustic (malba horkým voskem), ukázky vypadaly nádherně. Mimochodem, Monika Brýdová má velmi pěkné stránky o výtvarných technikách a tvoření se širokou nabídkou kurzů a velmi rozsáhlým internetovým obchodem, kde lze sehnat téměř vše pro kreativní tvorbu počínaje barvami na sklo, hedvábí, látky, přes Twist Art, drátování až po korálkování a pedig a řadu dalších neobvyklých technik (Encaustic, Fimo hmotu, hot fix kamínky, smaltovací pudry a další a další …).
Na kurzy jsem sice neměla čas, ale rozhodla jsem se techniku vyzkoušet na vlastní pěst, takže jsem si objednala základní sadu obsahující žehličku, vosky a papíry pro tuto techniku. Balíček bleskově dorazil a já jsem začala o víkendu malovat (poučena článečkem o Encaustice a stručným návodem na stránkách propagátorky této techniky Jany Školaudyové a inspirována jejími obrázky. Musím říci, že výsledek zdaleka předčil všechna má očekávání !!! Byla jsem naprosto nadšená s strávila jsem se žehličkou a vosky spoustu šťastných hodin, tvoříc nové a nové obrázky, uchvácená možnostmi této techniky, která přesně vyhovuje mému naturelu s ničím se moc nepárat, dělat abstraktní, tajemné věci a tvořit pouze podle intuice. Nejvíce se mi osvědčilo nemít na začátku žádný záměr, nanést náhodně barvy a provést několik libovolných tahů žehličkou. Pak se podívat na obrázek, zapojit fantazii, a dotáhnout představu, která mi v té chvíli při pohledu na obrázek vytane. Čím více se člověk nechá vést náhodou a tím, co se samo objeví, tím je obrázek lepší! Největší kunšt je rozpoznat okamžik, kdy další zásahy by ho už jen pokazily a včas přestat ;-)).
Ale ani obrázek, který se nepovede podle vašich představ není ztracený - kdykoliv lze na něj znovu použít žehličku a vosky a zcela ho předělat v něco úplně jiného! Z mých experimentů vzešlo řada maleb, pro které jsem zřídila galerii Encaustic. Protože je jich opravdu hodně, má galerie několik podgalerií, další ještě budu doplňovat. V Galerii 4 jsou některé obrázky ve formě již připravených vánočních kartiček s rámečky. Obrázky mají rozměry od A7 až po A4, nejčastěji formát A6. Větší obrázky se chystám zarámovat, případně zapaspartovat a použít jako dárky k vánocům. Takže koho moje ukázky nalákají, neváhejte a zkuste také - je to naprosto super!
NAVRCHOLU.cz
 
 

Reklama