Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Co jsem navštívila (What I saw)

Výstava Klubu Inspirace Krajka a drát

10. března 2008 v 10:33 | Lucie Kudrnová
V průběhu března probíhá v Galerii u Zlatého Kohouta v Michalské ulici v Praze výstava Klubu Inspirace Krajka a drát. Vernisáž 1. března jsem bohužel nestihla, byla prý velmi vydařená, zato jsem ale na výstavě zastihla velmi aktivní členku Klubu Inspirace Jindřišku Neškudlovou, kterou jsem vyfotila i s jedním z jejích děl. Její krajka nese velmi poetický název Pozdrav z hlubin pravěku a moc se mi líbila, stejně jako řada dalších velmi nápaditých a krásných krajek, vytvořených členkami klubu. Takže kdo můžete, určitě tuto výstavu navštivte - jako už tradičně u výstav Klubu Inspirace to rozhodně stojí za to. Navíc v galerii vystavují i další dvě vynikající krajkářky - Jana Frajkorová a Jaroslava Perény. Výstava se koná do 30.3.2008 a otevřeno je každý den kromě neděle od 12:00 do 18:00. Pár obrázků z výstavy je umístěno v galerii Co jsem navštívila v roce 2008 - Krajka a drát.

První dokončený výrobek z řezbářského kurzu

28. ledna 2008 v 18:36 | Lucie Kudrnová
Tak zhruba po půl roce práce se mi podařilo dokončit na řezbářském kurzu v potu tváře svůj první dřevěný šperk! ;-) Řezbařina je moc zajímavá práce, i když musím říct, že docela náročná, jak fyzicky, tak na řadu materiálů, pomůcek, nástrojů apod. Takže tímto musím poděkovat své lektorce Mirce Řezníkové, bez jejíhož přispění, rad a pomoci by šperk nevznikl. V galerii Foto z vyučování / Řezbářský kurz jsem přidala několik fotek dokumentujících postupný vznik mého prvního dílka - špendlíku na šaty ve tvaru listu. Je tu ukázán postup od prvotního návrhu, přes nesmělé dloubání dlátem do dřeva až po vyřezání jakés-takés podoby a potom hotový šperk po vybroušení, vyhlazení a konečné úpravě.
NAVRCHOLU.cz

Výstava Milči Eremiášové ve Viole

14. ledna 2008 v 16:03 | Lucie Kudrnová
Chtěla bych dnes upozornit na krásnou výstavu krajek Milči Eremiášové, která bude až do konce ledna k vidění ve Viole na Národní třídě v Praze. Krajky jsou nádherné, jedná se o průřez tvorbou Milči a skutečně je co obdivovat. Vydařená je i jejich instalace v předsálí divadla, takže kdo máte možnost, běžte se ještě podívat! Několik ukázek je opět v galerii Co jsem navštívila.
NAVRCHOLU.cz

Betlémy v Betlémské kapli

22. prosince 2007 v 10:15 | Lucie Kudrnová
Blíží se vánoční svátky a tak s přáním jejich klidného prožití, plného pohody, radosti a lásky trochu přiblížím vánoční atmosféru několika obrázky z krásné předvánoční výstavy Betlémů v Betlémské kapli. Je opravdu radost sem zavítat, v krásném prostředí je řada nádherných betlémů nejrůznějšího provedení a z různých materiálů. Převažují opravdu krásné dřevěné betlémy, ale nechybí ani betlémy ze šustí, slámy, keramické, krajkové a řada dalších, včetně vánočních motivů malovaných na kámen a na hedvábí. Obrázky z výstavy jsou v galerii Co jsem navštívila / Betlémy v Betlémské kapli a výstavu opravdu stojí za to navštívit osobně.
NAVRCHOLU.cz

Výstava DANAE

22. listopadu 2007 v 8:17 | Lucie Kudrnová
Od své kamarádky Daniely jsem dostala pozvánku na výstavu spolužaček z kurzu dřevořezání, nazvanou Dřevořezba - objekty z kamene - keramika. Zkráceně podle jmen autorek DANAE - neboli DAgmar Volencová, NAďa Fuková a Eva Taišlová.
Výstava je k vidění do 1.12.2007 v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, v objektu bývalé secesní tržnice na Náměstí 14. října 15 v Praze 5 a otevřená je od úterý do pátku 9:00 - 19:00 a v sobotu od 9:00 do 15:00 hodin. Tržnice se nachází pár kroků od zastávky Zborovská, kam se dostanete tramvají 7, 10 a 14 nebo od zastávky Anděl, kam se dostanete metrem B nebo tramvajemi 6, 9, 12 a 20.
Vzhledem k mému zatím nesmělému snažení v dřevořezbě mě nejvíce zaujaly výrobky ze dřeva, ale je zde i řada dalších zajímavých prací z ostatních materiálů. Opět jsem z výstavy pro nalákání pořídila pár fotek, které si můžete prohlédnout v galerii Co jsem navštívila / Výstava DANAE. Myslím že nejlepší pozvánkou bude vyznání samotných autorek:
DANAE
ve věži za oknem čeká,
čeká na zlatý déšť.
Déšť přichází a jeho plodivá síla
dává DANAE syna.
Podobně nečekaně, po špičkách
přichází občas mezi nás inspirace.
Její plodivá síla nám dává odvahu
vzít do ruky dláta, palici a majzlík
i špachtle všeho druhu a oslovit
dřevo, kámen či hlínu.
NAVRCHOLU.cz

Krajkářská výstava v Nordhalbenu

16. října 2007 v 9:27 | Lucie Kudrnová
O víkendu v půlce října, za nádherného babího léta, jsem se zúčastnila zájezdu pořádaného Klubem Inspirace do Nordhalbenu, kde se konaly krajkářské dny spojené s výstavou paličkovaných pohádek a výstavou paní Ulrike Löhr v místním krajkářském muzeu. Opět jsem pečlivě udělala fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout ve ve fotogalerii Co jsem navštívila ve složce Nordhalben 2007.
Vyjely jsme krásným mikrobusem s oblíbeným dopravcem panem Zemanem, a za nádhrrného počasí dorazily k polednímu k muzeu v Nordhalbenu. Je s podivem, kolik pokladů může skrývat nenápadný malý domeček s pnoucím břečťanem. V Nordhalbenu je krajkářská škola a muzeum historické i současné krajky a ukázkami pomůcek, historickými fotografiemi, krajkami a postupy. Je to velmi zajímavá výstava, obsahující i krajky Milči Eremiášové, Zdeňka Doležala a jak je na fotografii vidět, i strom členky Klubu Inspirace Blanky Jansové, která se s ním nechala hrdě vyfotografovat ;-).
Kromě stálé výstavy byla v muzeu i výstava paličkovaných pohádek, kde bylo řada zajímavých krajek, většinou obrazů s náznakově malovaným pozadím, kombinovaných s krajkou, i když některé krajky byly i prostorové. Světem pohádek jsme kráčely od Šípkové Růženky, přes pohádky Tisíci a jedné noci a Pinoccia až k Elfům a Harry Potterovi ;-)).
Nádherná byla i výstava paní Ulrike Löhr, kterou nás sama autorka provedla a podala nám k ní velmi zasvěcený a nesmírně zajímavý výklad. Nejen že má úžasné, moderní a nádherně vypracované krajky, ale za každou z nich se skrývá celý příběh jejího vzniku, což mě úplně okouzlilo. Dozvěděly jsme se tak o krajce paličkované na náměty žalmu z Bible, kde i na temných místech se objevuje světlo a naděje, o paličkované poslední růži léta podle básně Fridricha Hebela, která je tak daleko v žití a tak blízko smrti, o krajce znázorňující zrcadlení a záblesky kamenů na vodní hladině, krajce zobrazující rozpukanou zem. Paličkovaná krajka, v níž se prolínala zlatá a červená, byla obrazem duše Ulrike, která je chvíli viditelná v tomto světě, po smrti zmizí, ale objeví se zase v myslích blízkých lidí, její práci, jejím odkazu, zakomponovaná do obrazu světa, stejně jako jsou nitě zapracovány do krajky, prolínají se, objevují a zas mizí oku diváka. Úžasný zážitek.
Po zhlédnutí výstavy jsme se procházkou přes městečko přesunuly do sportovní haly, kde byly "krajkářské trhy", lákající nás utratit zas něco z našetřených Euro za "nezbytně nutné" nitě, podvinky, případně špendlíčky, paličky a další věci, bez kterých krajkářky prostě nedokáží žít ;-) ... Krásný den jsme zakončili u tradičního kafíčka a dortíčku a spokojeně se spoustou zážitků odjely domů.
NAVRCHOLU.cz

Výstava Anny Halíkové Krajkové šperky

16. října 2007 v 8:29 | Lucie Kudrnová
Minulý týden ve čtvrtek jsem byla na vernisáži výstavy Aničky Halíkové nazvané Krajkové šperky. Výstava se koná 12.10. až do 10.11.2007 v Galerii Scarabeus v Praze, Jana Zajíce 7, Praha 7 (je to na Letné vedle stadionu, dostanete se tam snadno tramvají ze stanice Vltavská). Otevřeno je denně od 11 do 18 hod a pokud si najdete čas, vřele doporučuji ji navštívit, jedná se o velmi krásnou výstavu originálních šperků jedné z našich předních krajkářek. Anna Halíková založila také s Alinou Jaškovou občanské sdružení krajkářek Krajka, můžete se přes odkaz podívat na její stránky, kde je také internetový obchod, fotogalerie, kontakty a informace o kurzech a vydávaném časopise Krajka.
Vernisáž byla velmi pěkná, konala se v nádherné zahradě u Galerie Scarabeus a úvodní slovo měla Milča Eremiášová, která krásně a poutavě hovořila o díle Aničky Halíkové i o její současné výstavě. Vystavované šperky jsou velmi noblesní, v nádherných tlumených barvách s nádechem zlata. K vidění jsou šperky od drobných náušnic až po velké náhrdelníky, které někdy přechází až v originální oděvní kusy. Fotografie z vernisáže i výstavy jsou v mě v galerii Co jsem navštívila ve složce Vernisáž výstavy Anny Halíkové.
NAVRCHOLU.cz

Řezbářský kurz

15. října 2007 v 19:30 | Lucie Kudrnová
Letos jsem se poprvé v rámci VSUŘ přihlásila také na řezbářský kurz k báječné lektorce a výtvarnici Miroslavě Řezníkové. Musím říct, že jsem kurzem i prací s dřevem nadšená, je to zas úplně něco jiného než paličkování, výborná zkušenost a doufám, že dosáhnu alespoň základní zručnosti, abych udělala nějaký dřevěný šperk pro sebe a své blízké k vánocům. Mirka Řezníková dělá úžasné dřevěné šperky, které jsou k vidění i na krajkářských trzích - kdo nezná, můžete se podívat na její stránky - je to opravdu zážitek. I na těchto kurzech fotím a založila jsem ve složce Fotky z vyučování adresář Řezbářský kurz, kde je pár fotek našich prvních nesmělých pokusů s Míšou , se kterou jsme začaly chodit spolu do kurzu jako začátečnice, dál pak Heleny a Daniely , které jsou už pokročilé a dělají daleko složitější věci.
NAVRCHOLU.cz

Kouzelné cesty nití

26. září 2007 v 13:43 | Lucie Kudrnová
Další pěkná krajkářská výstava, kterou jsem navštívila, je nazvaná "Kouzelné cesty nití" a organizoval ji Klub Inspirace. Výstava bude probíhat až do 12.10.07, a to v Galerii v pátém patře Úřadu městské části Praha 10, kam se snadno dostanete např. z I.P.Pavlova tramvajemi č. 22 a 23. Pro pracující nejlépe v pondělí nebo ve středu, kdy je otevřeno až do 18 hodin. Klub Inspirace má velmi zajímavé stránky, které stojí za to zhlédnout, s řadou pozvánek na výstavy a akce, reportáží, fotografií a vydává první český elektronický časopis Pro inspiraci o paličkování, krajkářství a dalších textilních technikách. Také jejich pravidelné výstavy jsou vždy výjimečným zážitkem, řada členek tohoto klubu tu vystavuje zajímavá díla, většinou tematicky zaměřená (z minulých výstav např. Krajka a forografie, Krajka a keramika atd.). Ve fotogalerii Co jsem navštívila je malá fotoreportáž z této výstavy s několika ukázkami prací, na nalákání všech, kteří mají možnost se jít ještě na výstavu podívat - k vidění je toho opravdu dost!

Výstava Šrotozemšťanů

26. září 2007 v 13:28 | Lucie Kudrnová
Aby nebyly všechny články pouze o paličkování, přináším informaci o výstavě "Šrotozemšťanů" či "Šrotosaurů", která se konala od 18.do 22.9. v Praze u stanice metra Anděl. Je to umění vpravdě nekrajkové, používající moderních materiálů (zbytků počítačů, tiskáren a jiných drobných domácích elektrospotřebičů), ale velmi zajímavé - jak je vidět, zhotovit z těchto součástí se dá téměř všechno. Navíc výstava nabádá heslem "Nakrmte šrotozemšťana" (I váš vysloužilý elektrospotřebič se může stát součástí tohoto uměleckého díla) k recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů a jejich odvozu do sběrného dvora místo do popelnice. Můžete se podívat na zajímavé stránky firmy Asecol, kde jsou podrobnosti o výsledku SMS hlasování o Šrotozemšťana roku 2007 i o elektroodpadech.

Výlet do Annabergu

20. září 2007 v 13:22 | Lucie Kudrnová
Třetí záříjovou sobotu jsem navštívila (osobně poprvé) Krajkářské dny v Annabergu. Jela jsme ve skupince s členkami Klubu Inspirace, které mě vzaly sebou a byl to opravdu vydařený výlet. Rozhodli jsme se pro cestu autem do Vejprt a pak krásným Krušnohorským vláčkem do Annabergu. Nejdřív to vypadalo na pěknou zimu, ale odpoledne vysvitlo sluníčko a bylo krásně, tak se vydařilo i pár fotek města, nádherného kostela sv. Anny a jeho portálu, muzea i dalších pamětihodností. Fotky z Annabergu jsou v rubrice Co jsem navštívila, kromě města je tu i řada fotek z výstavy,
z velkého sálu - z českého stánku, kde prodávala Ivana Domanjová, byly tu vystaveny práce Ivy Proškové, hned vedle byl stánek Jany Frajkorové. Uprostřed ve dvou řadách probíhalo předvádění paličkování, k vidění byla řada klasických i moderních krajek. V menších místnostech vystavovala řada prodejců, kteří nabízeli podvinky, materiál, příze, paličky, herdule a další.
Odpoledne jsme přešli do hornického muzea, kde byla výstava krajek VSUŘ. Trochu nás zklamal její malý rozsah, byla tu vystavena tvorba Milči Eremiášové a výrobků jejích žákyň z kurzů - zejména z kurzů Fraktály a Prostorové fraktály, Prostírky, Barva v krajce a Krajka s korálky. Půlku výstavy ale tvořily historické krajky z Annabergu, které byly sice velmi krásné, ale přece jen bychom tu raději viděly coby patriotky české krajky ;-)), na kurzech vznikla řada krásných prací, které by stály za zveřejnění.
Výlet jsme zakončily kávičkou v curkárně na náměstí a spokojené a plné dojmů opět nasedly na vláček a ujížděly domů.
 
 

Reklama