Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Co jsem navštívila (What I saw)

Zvířecí jóga

7. dubna 2017 v 13:29 | Lucie Kudrnová
Na jógu už chodím dlouhá léta a novým impulzem jsou pro mě lekce jógy v práci s Lubou Vodvářkovou, báječnou cvičitelkou. Dokonce mi dala tu důvěru, že za ni příležitostně zaskakuji, pro ty účely jsem se začala věnovat více i studiu jógy na webu a hledání vhodných ásan pro cvičení. Jako inspiraci pro cvičení jsem sestavila tematickou "kompilaci" jógových pozic z internetu napodobujících zvířata, kterou jsem nazvala Zvířecí jóga a výsledkem je několik obrázků s přehledem zvířecích jógových pozic. Tenhle přehled měl docela ohlas, na jógovém víkendu se hlasovalo, komu se která pozice nejvíc líbí a hádejte, která vyhrála - no přece pozice brouka!

NAVRCHOLU.cz

PF 2016

23. prosince 2015 v 13:18 | Lucie Kudrnová

Krásné prožití vánočních svátků

prodchnuté radostí a pohodou

a na cestě životem v novém roce

častá setkání s jiskřivou krásou,

štěstím a láskou

přeje

Lucka Kudrnová

Výstava Dřevěný šperk Mirky Řezníkové

28. března 2011 v 9:30 | Lucie Kudrnová
V Dolních Chabrech, které se nachází nedaleko Čimic kde bydlíme, se nachází nově zrekonstruovaný Chaberský dvůr, kde se v průběhu března konala výstava šperků Mirky Řezníkové. U Mirky jsem absolvovala několik semestrů kurzu Dřevořezby, který vede v rámci VSUŘ a vyrobila jsem si několik dřevěných šperků. Proto jsem byla zvědavá na výstavu jejích šperků, kterou jsme šli s mužem navštívit a opravdu jsem byla nadšená. Mirčiny šperky jsou nádherné, nápadité a originální, krásné struktury dřeva přímo lákají k dotyku a kontaktu s přírodním materiálem. Pamatuji se z kurzů, jakou radost a uspokojení práce s dřevem přinášela, když se postupně odkrývaly přirozené kresby ve dřevě, dala se vycítit jeho podstata a postupně se ze dřeva vylupoval konečný tvar šperku.
Podívejte se tedy určitě i na Mirčiny stránky a pokochejte se dřevěnou krásou, která potěší duši i zaujme svou přírodní podstatou a okouzlí bohatostí tvarů a forem! Kromě šperků mě z větších děl okouzlila třeba dřevěná socha Šnečí láska. Několik fotografií z výstavy je umístěno v mé galerii Co jsem navštívila.
Dalším překvapením pro mě byly samotné výstavní prostory Chaberského dvora, které jsou umístěny ve zrekonstruovaném statku a jsou opravdu krásně, prostorně a vzdušně řešené. Krásný den jsme zakončili procházkou po Dolních Chabrech, kde jsme téměř "za humny" objevili i další netušené zajímavosti. Dolní Chabry jsou totiž starobylou obcí, jejíž kořeny sahají do dávného středověku a mají bohatou archeologickou historii. Velmi poutavé čtení nejen o archeologii, ale i místních historických stavbách naleznete na webových stránkách obce. Narazili jsme při své procházce nejen na dvůr a kapličku, ale i na barokní statek z roku 1654 a v obci se nachází dokonce i menhir! Nejvíc mě zaujal místní kostel Stětí svatého Jana Křtilele, který pochází z 12. století. Je to velmi zvláštní místo, ze kterého skutečně vyzařuje jeho starobylost, kterou jsme cítili přimo hmatatelně. Není mnoho míst, kdy bych tento pocit vnímala tak intenzivně jako zde.
Pozvánky na výstavy

16. února 2011 v 20:43 | Lucie Kudrnová
 Ráda bych upozornila na právě probíhající i nadcházející výstavy, které stojí za navštívení.
První z nich je výstava paličkované krajky Ivany Domanjové a drátování a malby na hedvábí Marcely Maškové, která je umístěna v Městské knihovně v Praze 5, na Nám. 14. října. Výstava potrvá do 26. února a určitě stojí za zhlédnutí - opět jsem se na ní velmi potěšila krásnými, dokonale provedenými krajkami Ivany Domanjové, jejími jedinečnými barevnými kombinacemi a nádhernými krajkovými květinami. Velmi mě také zaujaly originální drátované klobouky a šperky Marcely Maškové.
Hned po skončení této výstavy se koná výstava Klubu Inspirace, tradičně pořádaná v Galerii U Zlatého kohouta v Michalské ulici. Vernisáž je 27.2. od 17 hodin a výstava potrvá skoro do konce března. Výstava se letos jmenuje Hrátky s barvou a určitě si ji nenechám ujít, vystavuje tu řada krajkářek, se kterými jsem se seznámila v průběhu svých cest za krajkou. Hrátky s barvami jsou fascinující oblastí, kde lze nacházet jedinečné kombinace a variace, tak jsem zvědavá na opět nové pojetí v této oblasti.
Domanjova

Inspirace
NAVRCHOLU.cz

Pozvánka na výstavu Šité krajky

6. ledna 2011 v 14:50 | Lucie Kudrnová
Chtěla bych všechny krajkářky (i ostatní) pozvat na výstavu Vilmy Naskové Šitá krajka, která se koná od 4. 1. do 31. 1.2011 v Městské knihovně Prahy 5 na Smíchově, na nám. 14. října 15. Můžete sem zavítat od úterý do pátku od 9 do 19 hodin a v sobotu od 9 do 15 hodin. V neděli a v pondělí je zavřeno.
Vilma Nasková jako snad jediná krajkářka u nás, se soustavně zabývá šitou krajkou a její krajky jsou opravdu nádherné a obdivuhodné. Technika šité krajky dovoluje použít trochu jiné efekty než krajka paličkovaná a uchvátí svou nápaditostí, hravostí i precizním provedením. Myslím, že návštěva této výstavy bude pro každého potěšením, osvěžením a načerpáním radosti a inspirace do Nového roku.

Výstava šité krajky


NAVRCHOLU.cz

Skleněné vánoce v Betlémské kapli

23. prosince 2010 v 15:44 | Lucie Kudrnová
Jako tradičně jsem letos navštívila vánoční výstavu v Betlémské kapli. Letos byla tematicky zaměřená na sklo a měla název Skleněné vánoce a opět to byl velmi krásný zážitek. Kromě tradičních dřevěných, textilních a perníkových betlémů zde bylo k vidění i řada skleněných postaviček a kreací. Pokud najdete čas Betlémskou kapli navštívit do 3.1., kdy výstava končí, určitě neprohloupíte a ve sváteční dny se potěšíte. Několik obrázků z výstavy si můžete prohlédmout v galerii Co jsem navštívila.

Vánoční výstava má otevřeno do 3. ledna každý den od 9 do 18 hodin. Na Štědrý den a o Silvestra je otevřeno 9-14 h. 25. prosince a 1. ledna je otevřeno 13-18 h.

NAVRCHOLU.cz

Výstava Krajková imprese

11. května 2010 v 9:50 | Lucie Kudrnová
Tentokrát přináším zpravodajství ze zhlédnuté výstavy Krajkové imprese aneb Paličkování s Milčou (na kterou jsem již uvedla pozvánku v jednom z předchozích článků). Výstava potrvá do 20.5. a kdo máte možnost, rozhodně byste ji měli navštívit - opravdu to stojí za to! V galerii je jen několik fotek pro ilustraci, opravdu není nad osobní návštěvu! Výstavě dominují dvě gotická okna Dany Vařilové a řada krásných prací inspirovaných gotikou a barokem, které vznikly na kurzech Milči Eremiášové. Autorkami vystavovaných děl jsou namátkou Ivana Špundová, Hana Ludvíková, Radka Lhotáková, Jiřina Heřmánková, Jana Holasová, Romana Navrátilová, Blanka Jansová a další  (omlouvám se, pokud jsem na někoho zapomněla). Tvorba Milči Eremiášové je zastoupena sakrálním motivem v zajímavém dřevěném rámu. Kromě velkých děl vystavených v zadní výstavní síni jsou v přední části galerie Scarabeus vystaveny šály, prostírky, prostorové závěsy a fraktály a drobnější šperky i textilní obrazy. Krajková imprese bude ještě v průběhu letošního roku vystavena na několika dalších místech, takže bude dostatek příležitosti k jejímu zhlédnutí. Opravdu se jedná o výjimečný estetický zážitek, kde se sešla pohromadě řada pozoruhodných mistrovských děl. 

Gotická okna Dany Vařilové

NAVRCHOLU.cz

Návštěva krajkářského kongresu v Bad Hindelangu

28. dubna 2010 v 8:56 | Lucie Kudrnová
Začátkem dubna jsem se zúčastnila zájezdu do Bad Hindelangu na 28. kongres Německého svazu krajkářek. Musím říci, že mne zájezd nadchl, kromě několika velmi pěkných krajkářských výstav bylo pozoruhodné zejména samotné městečko a jeho okolí. Městečko se totiž nachází až téměř u hranic se Švýcarskem, blízko Obersdorfu a je skryté v údolí, které se schovává v hloubce několika set metrů mezi okolními vrcholky Alp. Všem nám bralo dech, když jsme do údolí sjížděli prudkými serpentinami a před námi se otvíral neuvěřitelný výhled (myslím, že včetně řidičů ;-)). Kolem Bad Hindelangu jsou pak hory na všech stranách, kam se člověk podívá. Hned nad městem se vypíná hora nazvaná Hirschberg, která mne neustále lákala, takže jsem po shlédnutí krajkářských výstav strávila přes tři hodiny procházkou a podařilo se mi na ni vyšplhat tak asi do poloviny, k cestě na samý vrcholek bohužel nezbýval čas ;-(. I tak se mi otvíraly nádherné výhledy, užívala jsem si krásné přírody a a byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.
Na zájezdu jsem pochopitelně nasbírala kromě zážitků i řadu fotografií, část z nich si můžete prohlédnout na stránách, celý soubor mám vypálený na CD, která budu mít 1.5. k dispozici na kurzech VSUŘ, takže kdo by měl zájem, přihlašte se.
Fotografie jsou ve složce Co jsem navštívila (za rok 2010) v adresáři Bad Hindelang a jsou rozděleny do 4 částí. V galerii Bad Hindelang kongres je mix fotografií města a okolí a krajek z různých okrajových výstav a z prodejní haly. V galerii Vystava na radnici je celá řada fotografií různých půdic a hrátek s tvary a vzory, které mají německé krajkářky velmi precizně a nápaditě provedené. V galerii Drei Ecken a moderní límce jsou fotografie ze dvou výstav - soutěžní výstavy Drei Ecken (Tři rohy) a z výstavy moderních límců a kloubouků. Konečně v galerii Spitze in Raum je průřez stejnojmennou výstavou, obsahující převážně prostorové krajky. Řada exponátů z této výstavy mě zaujala, namátkou např. les krajkových stromů nebo paličkovaní origami jeřábi.
I přes dlouhou cestu tedy tento výlet určitě stál zato a přinesl mi řadu zajímavých zážitků.

Krajkářka v tradičním kroji, v pozadí hora Hirschberg

Z výstavy Spitze in Raum


Paličkovaný les z výstavy Spitze in Raum

Zajímavé půdice

Bad Hindelang a okolíNAVRCHOLU.cz

Počitadlo:

Křest knížky Ivany Domanjové

13. listopadu 2009 v 8:20 | Lucie Kudrnová
V pátek večer se na letošních krajkářských trzích odehrávala výjimečná událost - křest nové knížky Ivanky Domajové. V galerii přináším několik amatérských fotografií z této události dokumentujících atmosféru celé akce, která byla korunována křtem nové knížky, oděné v krajkové zavinovačce ;-).
Křtilo se šampaňským, do vínku přála knížce úspěch řada sudiček a i já se připojuji s přáním toho, aby se knížka líbila a našla si čestné místo v knihovničce každé čtenářky, která je srdcem krajkářka (nebo se po přečtení knížky rozhodne krajkářkou být ). Všechny totiž víme, že jak člověk jednou krajce propadne, je to na celý život.
Na křtu byly snad všechny lektorky VSUŘ a byla tu k vidění řada krajkářských osobností - Iva Prošková, Milča Eremiášová, Jana Nováková a další. Celé odpoledne měla Ivanka u svého stánku autogramiádu, kde podepisovala knížky, které šly opravdu na odbyt. Více o knížce se dočtete v článku Krajkování o životě nebo na Ivaniných stránkách.
Knížku jsem si přinesla domů a hned ten večer jsem ji jedním dechem přečetla. Je to velmi zvláštní knížka, tvoří ji kombinace paličkovaných krajek a životní zpovědi, stručně bych ji charakterizovala jako zhuštěné Vejce a já po česku ;-)). Pokud jste také fandové knih Betty Mc Donaldové, bude se vám tento lehce sebeironický a velmi vtipný styl líbit tak jako mně a knížka se určitě zařadí mezi vaše oblíbené. Kromě poutavého čtení o jednom lidském životě nabízí i krásné krajkářské nápady, vyniká nádhernými fotografiemi a promyšlenými designovými detaily. To z ní dělá knížku, ke které se bude člověk stále rád vracet.


NAVRCHOLU.cz

Výstava školy textilních řemesel

30. září 2009 v 8:35 | Lucie Kudrnová
Opět nastal čas výstavy krajek v Muzeu Policie ČR v Praze, kterou zde jako každoročně pořádá Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel. Letos tato škola slaví hned 2 jubilea k výročí založení jejích předchůdců a konají se 2 výstavy - historická část výstavy (kterou jsem zatím nenavštívila) je instalována v Galerii Emilie Paličkové, U Půjčovny 9 v Praze 1 (po - pá od 10 do 18 hod) a výstava studentů a absolventů ve výstavních prostorách Muzea policie ČR, Ke Karlovu 1 v Praze 2 (cca 15 min od I.P. Pavlova). Tato část je přístupná út - ne od 10 do 17 hod. Kdo by měl zájem si výstavy prohlédnout, tak má ještě příležitost - obě výstavy se konají do 25.10.2009.
Výstava mě opět velmi příjemně překvapila, absolventské práce jsou velmi nápadité a precizně provedené i zajímavě nainstalované. Jsou zde vystaveny práce paličkované, šitá krajka, tkaná textilie a další textilní techniky. Letos jsou k vidění i textilní hračky a proutěné košíky, kočárky, ba i vesty a batůžky ;-). Několik fotografií z této výstavy si můžete prohlédnout v podsložce Co jsem navštívila.NAVRCHOLU.cz

Módní přehlídka Dany Maškové Na Pavlači

21. května 2009 v 15:06 | Lucie Kudrnová
Nedávno jsem byla účastna další zajímavé a již skoro klasické akce - módní přehlídky Dany Maškové Na Pavlači, tentokrát spojené i s výstavou nazvanou Branou do jiných světů. Ačkoliv přehlídky Na Pavlači se konají již řadu let, měl jsem to štěstí ji zhlédnout poprvé a velice se mi líbila. Netradičně se nekonala v Holečkově ulici, ale na dvoře a pavlači domu u Galerie U Zlatého kohouta, kde probíhala i výstava. Diváci (a zejména divačky - možná se řada z vás na fotografiích pozná ;-)) stáli na dvorečku, modelky promenovaly po pavlači. Kromě krásných a nápaditých šatů, batikovaných, hedvábných a s krajkami, byly součástí modelů i různé klobouky, kloboučky a hučky. Celou přehlídku podbarvovala řízná staročeská muzika kapely, utkvěly mi některé skladby v čele s písní "Za tou naší garáží, Madla na mě doráží" ;-)). Kromě parádních modelů mě zaujala i profesionalita a bezprostřednost modelek, což dělalo z celé přehlídky nezapomenutelný zážitek. Fotky si můžete prohlédnout v galerii.
Výstava Branou do jiných světů je kombinovanou předhlídkou prací řady výtvarníků (Dana Mašková, Jitka von Lindern Egelmaierová, Pavel Křepinský, Zdeňka Kaprová, Irena Veselá Rendlová) a potrvá do 31.5.2009. Obsahuje průřez tvorbou těchto osobností, zahrnující oděvní tvorbu, fotografie, šperky, malbu na hedvábí i velké nástěnné textilní obrazy.

Nadšení diváci

Z přehlídky

Z výstavy Branou do jiných světů

NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

Krajkářský kongres ve Villingenu

21. května 2009 v 14:33 | Lucie Kudrnová
Koncem dubna jsem se zájezdem pořádaným VSUŘ navštívila krajkářský kongres v německém Villingenu. Akce to byla velmi pěkná, jediným záporem byla velmi dlouhá cesta - jízda tam trvala 8 hodin, zpátky ještě o fous déle, už jsem nevěděla, jak si sednout ;-). Villingen je totiž na rozdíl od Annabergu či jiných krajkářským destinací velmi daleko - skoro až na švýcarských hranicích. Krajky ale stály zato - zejména se mi líbila výstava moderních zelených čtverců. V městečku bylo několik výstavních prostor - asi nejkrásnější v klášteře. Krajovou krajkářskou specialitou jsou zde zlaté paličkované čepce, kterým byla věnována jedna z výstav včetně předvádění jejich výroby. Takovým čepcem se honosila i roztomilá krojovaná hosteska s košíčkem, rozdávající semínka ředkviček ;-). Na kongresu nechyběli samozřejmě ani prodejci, trochu kontroverzně na mě působily jejich stánky přímo pod klášterními obrazy a sochami. Obrázky z kongresu jsou v galerii v několika adresářích, tematicky rozdělené:
Flanderská krajka - ukázky flanderského krajkářství a půmůcek pro práci s přízí,
Zlaté čepce - výstava zlatých čepců typických pro tento kraj včetně ukázek výroby,
Zelená v krajce - velmi zajímavá výstava moderní krajky s novými půdicemi - téma zelené abstrakce ve čtverci,
Struktura a tvary - ukázky z kurzů zaměřených na struktury a tvary, zajímavé barevné a prostorové kombinace,
Osvobozené z ledu - výstava na téma přírody osvobozené z ledu, zajímavé práce
Ostatní - fotky z prodejní haly, Villingenu a další

Hosteska se zlatým čepcem a ředkvičkami

Osvobozené z ledu

Zelená v krajce
NAVRCHOLU.cz

Dana Bezděková - originální šperky

30. března 2009 v 8:53 | Lucie Kudrnová
Dnes bych vás ráda by vás seznámila s tvorbou originální výtvarnice a mojí kamarádky Dany Bezděkové, která se zabývá tvorbou šperků s nadčasovým designem z klasických i moderních materiálů. Doporučuji navštívit její stránky www.danabezdekova.cz , které zaujmou každého, kdo obdivuje krásu, eleganci linií a tvarů, originální nápady, extravaganci a kouzlo jednoduchosti i rafinovanosti vyzařující ze zpracovávaných materiálů. Velký důraz výtvarnice klade nejen na zpracování samotného šperku, ale jeho design je navržen tak, že šperk ožívá ve spojení s prostorem a pohybem lidského těla. Velmi zajímavá je prezentace šperků, od pohyblivých animací modelky (po najetí myši na obrázek) na úvodní stránce po vysoce estetické fotografie šperků, které vyniknou na modelkách a z nichž lze vycítit splynutí lidského těla se šperkem (v galerii projektů). Na stránkách naleznete mobilní prsteny, které mění polohu pohybem ruky, náušnice a přívěsky, pozoruhodné náhrdelníky a řetězy. Specialitou jsou insignie navržené a realizované pro Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Šperky jsou vytvářeny ze zlata, stříbra, nerezu, nalezneme na nich kombinace barev a kovů, propojení s křišťálem, syntetickým korundem a jinými kameny, ale i s netradičními materiály jako fotofólií, vlizelinem, perforovaným plechem, lupou. Obdobně originální je i spojování jednotlivých dílů a využití netradičních uzávěrů. Kromě ateliérových šperků je v průběžně aktualizované galerii nabídka menších, příjemně nositelných šperků s mobilními i barevnými detaily. Podstatu osobnosti i tvorby neobyčejné výtvarnice fascinujícím způsobem popisuje František Staněk v Novém Prostoru v článku Dana Bezděková - boxer designu s horkým srdcem.

Čelenka
Prstýnek
Náušnice

NAVRCHOLU.cz

Výstava šperků Klubu Inspirace a výstava Ivy Proškové

25. března 2009 v 8:23 | Lucie Kudrnová
Výstava šperků Klubu InspiraceV Galerii U Zlatého Kohouta do konce března probíhají souběžně dvě velice zajímavé krajkářské výstavy - je to výstava krajek Ivy Proškové s názvem Čarovná nit a již tradiční výstava Klubu Inspirace, tentokrát s hlavním tématem šperků a oděvních doplňků. Obě výstavy jsou velmi poutavé a určitě stojí za zhlédnutí. Hostem Ivy Proškové je Jolana Davidovičová s velmi zajímavou oděvní krajkou, která vhodně doplňuje průřez tvorbou Ivy Proškové v poslední době, ať už se jedná o její originální šály, závěsy, ponča, límce, fantaskní víly ze Snu noci svatojánské nebo sadu panenek či okénkových výřezů v paspartách. Výstava je velmi krásně nainstalovaná a ukazuje bohatost a originalitu tvorby jedné z předních českých krajkářek. Kdo by nestihl výstavu v Praze (do 27.3., Michalská 3), může ji v průběhu dubna zhlédnout v Mohelnici (ve výstavní síni Městského kulturního střediska v 1. patře, Lazebnická 2, od 4.4. do 30.4.2009, 10 - 17 hod). Několik fotografií z výstavy si můžete prohlédnout v galerii Co jsem navštívila v roce 2009 / Výstava Ivy Proškové Časovná nit.
Klub Inspirace je sdružení (nejen) krajkářek, jehož posláním je podpora a propagace tradičních i netradičních textilních technik jako zájmové činnosti. Předností klubu je pravidelná prezentace prací jeho členek na řadě výstav, každoroční výstava v Galerii u Zlatého Kohouta se již stala tradicí a setkává se s velkým ohlasem a návštěvností. Navíc letošní téma šperků a oděvních doplńků je velmi atraktivní. Vystaveny jsou kromě náhrdelníků, náušnic, náramků či límců i další oděvní doplňky - kabelky, šály, vestičky, přehozy. Z různorodosti materiálů, tvarů i zpracování vyzařuje velká kreativita a nadšení i um krajkářek. Proto se vždycky těším na jejich další díla a výstavy. Ukázky z výstavy jsou v obrazové galerii Co jsem navštívila v roce 2009 / Výstava šperků Klubu Inspirace.

NAVRCHOLU.cz

Betlémy v Betlémské kapli 2008

15. prosince 2008 v 9:36 | Lucie Kudrnová
Jako každý rok jsem i letos navštívila předvánoční výstavu betlémů - stylově se letos konala opět v Betlémské kapli. A i tentokrát mě výstava velmi potěšila a opravdu jsem se pokochala řadou nádherných betlémů - nechybí betlémy dřevěné, keramické, ze šustí, látkové, krajkové, perníkové, z vizovického těsta a další a další - třeba ze špuntů, plsti apod. Jako každý rok mě uchvátily nádherné vyřezávané práce Vladimíra Doubala, malba na kameny Soni Čermákové, perníkový betlém paní Chadimové a práce celé řady dalších výtvarně nadaných tvůrců betlémů, velmi pěkný byl třeba modrotiskový betlém Marie Smetkové. Výstava je otevřená do 3.1.2009, tak kdo budete mít možnost, běžte se podívat. Pár obrázků z výstavy je v mé galerii Betlémy v Betlémské kapli.


NAVRCHOLU.cz

Podzimní krajkářské trhy

22. listopadu 2008 v 14:05 | Lucie Kudrnová
Tak máme za sebou podzimní krajkářské trhy v Praze a rubrice Co jsem navštívila přináším pár fotek z této akce. Potkala jsem tu řadu kamarádek, popovídala si a prohlédla co nového (a samozřejmě i neodolala a něco málo pokoupila). Trhy byly pestré, kromě krajek a paličkování tu byl k vidění i patchwork, malba na hedvábí, různé textilní techniky, výrobky ze dřeva, smaltu, kovu, korálky, potřeby na drátkování atd. atd. Pochopitelně jsem se zastavila u stánků mých lektorek z kurzů - Ivany Domanjové, která má velmi zajímavé kravaty a šperky, Ivy Proškové (tady byly k vidění krásné ručně barvené šátky se vsazenou paličkovanou krajkou a Iviny víly) a i u stánku Mirky Řezníkové, ke které chodím na kurz dřevořezby a která vyrábí nádherné dřevěné šperky. Účast byla jako vždy veliká, do některých místností nebylo snadné se přes davy lidí ani dostat, ale jako příznivkyni ručních prací a tradičních řemesel mě tenhle veliký zájem těší a dělá mi radost.

Z tvorby Ivany Domanjové

Z tvorby Ivy Proškové


NAVRCHOLU.cz

Zájezd na OIDFU do Holandska

21. července 2008 v 23:18 | Lucie Kudrnová
Na začátku července jsem se zúčastnila zájezdu do Holandska a na OIDFu pořádaného VSUŘ a dosud jsem ze zájezdu plná dojmů, o které bych se chtěla podělit. Po celou dobu panovala bezvadná atmosféra, kterou nezkalily ani občasné přeháňky a prohlédli jsme si během 6 dní kus Holandska a krajek jsme si užili (včetně 4 statečných mužů ;-)) opravdu vrchovatě. Z celého zájezdu jsem si kromě zážitků přivezla i řadu fotografií. Některé jsou na ukázku vystaveny na webu (ty cestovní na Rajčeti, krajkářské zde na stránkách - vhodnější pro prohlížení galerií je kliknout na odkaz pravým tlačítkem a zvolit možnost Otevřít v novém okně)), zájemcům nabízím i CD resp. DVD s fotkami - jak z OIDFY, tak z Holandska i z letošního Vamberku (přes 3000 fotek) - blíže viz článek OIDFA 2008 - nabídka CD a DVD.
Náš zájezd začal v městě Groningen, kde se konal kongres OIDFY. Kongresu jsme věnovali celý den, kdy jsme prohlíželi různé expozice, prodejní stánky a výstavy. Velký ohlas měla česká expozice krajky, která byla se závěsy vyrobenými ze 444 krajek naprosto nepřehlédnutelná a budila u diváků zasloužený obdiv a zájem. Během dne se nás řada po půl hodině vystřídala u herdule na předvádění, kde jsme si při všem focení, vyptávání apod. připadaly jako filmové hvězdy. Téměř každá paličkující krajkářka dostávala otázku, jestli tohle všechno upaličkovala sama ;-)). Takže jsme trpělivě vysvětlovaly, že podle podvinku Ivy Proškové paličkovala celá republika … Expozice jiných států měly různou úroveň, pěkné expozice mělo Španělsko a Velká Británie, některé naopak byly dost hrozné (např. Kanada s téměř prázdným stánkem). Co se další české účasti týče, vystavovala z našeho zájezdu Iva Prošková, Ivana Domanjová, Anička Halíková, Jana Frajkorová. Velkou část kongresu zabírala výstava soutěžních kabelek, kterých bylo odhadem 250, naše kožené kabelky mezi nimi jasně vystupovaly, i když ocenění nezískaly. U některých soutěžních kabelek by se dalo diskutovat o míře vkusu, jiné naopak byly velmi zajímavé, originální, pěkně provedené. Všechny jsou nafocené na CD/DVD. Dále byla k vidění zajímavá výstava "Od včerejška ke dnešku" a nádherná výstava moderní krajky v kostele sv. Martina "Po stopách moderní krajky". Kromě řady dalších expozic mě zaujaly klobouky na výstavě krajek krajkářek z Beilen a výstava kabelek a klobouků u vodní tvrze v Leens. I další program byl zaměřený na krajky - v Noordhornu jsme navštívili rodinné muzeum kostýmů (opravdu kouzelné - u kafíčka nám promítali celou rodinu v kostýmech, počínaje babičkou, která je na lepence vyvedena v životní velikosti a je zakladatelkou sbírky ;-)). Naopak muzea v Leeuwardenu mě moc neuchvátila - fotografie obrazů jsou spíše odstrašující … a druhé muzeum kombinující manželčinu vášeň pro krajky s manželovým fandovstvím pro stará auta připomínalo spíše starý bazar, kde se herdule skvěly na kapotách vozů … , i když i taky se našly zajímavé věci . Na zpáteční cestě jsme navštívili ještě 3 expozice - expozici krajky Floral Bedforshire a Withof v Apeldoornu (zajímavé, velmi pečlivě vypracované, ale na moje gusto až příliš titěrné kraječky) a expozici Hollandsche Kant ve Zwolle. Ta se mi líbila - bylo tu několik moderních krajek a pak řada vějířů, límců a deček, klasických tvarem, ale velmi pěkným technikou a vzory. Poslední zastávkou byla výstava přerovských krajkářek v městečku Cuijk, kde jsme se rozloučili s jednou z jejích organizátorek a lektorkou vystavujících krajkářek Milenou Malinovou. Kromě obrázků tu byla vystavena i řada oděvních doplňků a šperků a byla to pěkná tečka za krajkovým týdnem.
Holandsko jsou ale nejen krajky, takže v přestávkách mezi "krajkovým šílenstvím" jsme poznávali krásy této země -prošli jsme se po uličkách Groningenu (kde je nejvíc ze všeho kol - jsou všude, dokonce pro ně mají i podzemní parkoviště). Většinou jsem chodila s Danou a Hankou - abychom okusily všechny doporučované speciality, daly jsme si na trhu smaženou rybu a obhlížely obrovskou nabídku sýrů v pojízdných i kamenných obchodech se sýry. Po dlouhém chození přišla k chuti i kávička a štrůdlík se šlehačkou ;-). Další den byl výlet k jezerům poblíž Groningenu (tady se pár odvážlivců vykoupalo) a pak k vodní tvrzi v Leens (připomínající naši Červenou Lhotu) a do Noordhornu. Po cestě jsou k vidění všude zelené pastviny, na nich se pasou kravičky, koně, někdy i ovce a kozy, pastviny jsou obklopené kanály a sem tam je krásný větrný mlýn. Obdobný ráz krajiny byl v celém Holandsku, doplněný ještě malými domečky s předzahrádkami a velkými okny bez záclon. Městečka jsou většinou kouzelná - samý kanál, přes kanály zvedací mosty s vahadlem, malé úzké cihlové domečky s domovními znameními, cihlová dlažba a kostely postavené ve stylu "cihlové gotiky". Takový byl i Monnickendam, kde jsme byli 3 noci na ubytování, navíc s výhledem z okna na nádherný přístav jachet. Nedaly jsme si tu ujít ani další holandskou specialitu - herinka, který mi moc chutnal. Nesmírně zajímavá byla výstava japonského košíkářství v košíkářské škole v Noordwolte, kde byla i řada exponátů místních košíkářů. Kuriozitou se např. celá proutěná motorka ;-).
Klenotem Holandska je samozřejmě Amsterdam, na jehož prohlídku byl 1 den - stihly jsme se projít po městě a čínskou čtvrtí, prohlédnout si městský skanzen Bejinhof, navštívit květinový trh, Rijksmuzeum s díly starých mistrů, muzeum Van Gogha, projet se Canalbusem (projížďka lodí po kanálech je obzvlášť pěkná) k Rembrandtovu domu a zastavit se u sousoší Noční hlídky, které vévodí sám autor slavného obrazu Rembrandt. Další den byl věnován poloostrovu Noord Holland nad Amsterdamem - při silné bouřce a lijáku jsme řádně zmokli v krásné rybářské vesničce a přístavu Marken. Ve Volendamu nám na farmě předvedli a popsali výrobu dřeváků (vyrobí jich z čerstvého topolového dřeva 3 miliony ! ročně (z toho 2 miliony suvenýrů, 1 milion bot, ukázali nám výroku na 2 obráběcích strojích, jeden obrábí zvenku, jeden zevnitř, dřevák je hotov za 3 minuty). Pak byl vtipný výklad k výrobě holandských sýrů a samozřejmě jsme si všichni nějaké sýry i další suvenýry koupili. Krásná, i když větrná, byla zastávka v Bergen aan Zee - je tu věhlasná ekopláž s písečnými dunami. Na koupání to moc nebylo - ve svetru a bundě bylo člověku tak akorát ;-). Poslední zastávkou bylo město Alkmaar, kde se na náměstí pořádají známé sýrové trhy (bohužel zrovna nebyly), momentálním zpestřením byly ale všudypřítomné pytle na odpadky připravené k odvozu, které dělají radost rackům ;-). No a to už byla před námi jen cesta domů přes Zwolle, Apeldoorn a Cuijk, kde jsme se rozloučili s naším výborným organizátorem a průvodcem Honzou Proškem i s Ivou a přes noc dojeli šťastně domů.
NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:

OIDFA - nabídka CD a DVD

21. července 2008 v 23:16 | Lucie Kudrnová
Ze zájezdu na OIDFu jsem si přivezla řadu fotek, které bych ráda nabídla i případným zájemcům. K dispozici je DVD, obsahující fotografie ze zájezdu z Holandska i fotografie z kongresu OIDFy a dalších krajkářských výstav v Holandsku. Dále DVD obsahuje řadu fotografií ze zájezdu Klubu Inspirace do Vamberka v červnu, včetně fotoreportáže z módní přehlídky v Bystřeci. Navíc je zde unikátní soubor přes 150 jednotlivých nafocených krajek pro OIDFu. Celkem se jedná o více než 3000 fotografií, 3,5 GB dat. Cena DVD je 200 Kč.
Pro ty, kteří nemají na počítači vhodnou mechaniku na čtení DVD nebo mají zájem jen o část fotografií, nabízím 3 samostatná CD - CD Holandsko 2008 (krajina, města, košíkářství), CD OIDFA 2008 (foto z OIDFY a dalších krajkářských výstav a soubor krajek pro OIDFu ) a CD Vamberk 2008 (fotky z Vamberku, Rychnova, Letohradu a Bystrce). Fotografie z OIDFy jsou v menším rozlišení, aby se vešly na CD, zbylá CD obsahují výběr fotek z DVD (opět kvůli prostoru na disku). CD obsahují 650 MB dat (600, 1400 a 900 fotek). Cena jednoho CD je 80 Kč.
Pokud máte zájem o nějaké CD/DVD, napište mi a uveďte prosím tyto informace:
Zda máte zájem o DVD resp. CD a jaké.
Způsob dodání - zvolte osobní převzetí (kdo se mnou chodí na kurzy v Praze) nebo zaslání poštou. Dávám pokud možno přednost úhradě na účet, v případě zájmu zašlu mailem číslo účtu a variabilní symbol a pošlu CD/DVD poštou v bublinkové obálce obyčejně. Poštovné je 20 Kč. Pokud by někdo chtěl zaslat CD/DVD na dobírku, je také možné, ale poštovné v tom případě činí 60 Kč. Nezapomeňte prosím uvést svou poštovní adresu.
Ti, kteří nedostávají maily s upozorněním na novinky na těchto stránkách se mohou přihlásit k odběru novinek. (Nebo kdo je dostává a nechce je, může se odhlásit ;-)).
Pište na adresu l_kudrnova@seznam.cz .
Obsah DVD (v odkazech jsou ukázky fotografií - vhodnější pro prohlížení galerií je kliknout na odkaz pravým tlačítkem a zvolit možnost Otevřít v novém okně):
Holandsko 2008
12 Leeuwarden - muzeum krajky a kostýmů
Krajky pro OIDFU
Kabelky
Podvinek
Šperk
Voda
Vzduch
Země
Bystřec přehlídka
Letohrad výstava
Rychnov nad Kněžnou
Vamberk - Bienále
Vamberk - krajkářská škola
Vamberk - muzeum
Vamberk - továrna
Vamberk - trhy
NAVRCHOLU.cz

Výstava "Pohádkové krajinky ze sukulentů"

23. června 2008 v 14:56 | Lucie Kudrnová
V květnu jsem byla na moc zajímavé výstavě, která se jmenovala "Pohádkové krajinky a skalky ze sukulentních rostlin" a pořádala jí firma Sukulent Honc na Smíchově v Nádražní ulici 112 (naproti Andělu). Sukulenty všech tvarů, barev a forem mě opravdu uchvátily, stejně jako různé keramické i kamenné skalky ve tvarů hradů, korálů i draků. Stajně zajímavé (i velmi vtipné) byly i popisky k rostlinám a názvy rostlinných kreací, inspirované fantaskním světěm J.R. Tolkiena, A. Sapkowského, světa plného elfů, skřítků, hobitů a hlavně bezbřehé imaginace. Posuďte sami, jak poeticky zní třeba názvy Temný Elf, Strom prastarý vousatý, Černá hlava, Jeskyňka mrňavých dráčků, Místo přátelství (mýtina pod prastarým dubem, kde mistrel Marigold vyzpíval všem národům světa fantasie pana Sapkowského píseň o zaklínači Geraldovi), Dračí hrad, Vysuté zahrádky, Plamen z hory Orodruiny, Skalka nad Roklinkou, Zlomený plamen vášně (důsledek převozu exponátů po nejdražší panelové cestě světa, drncavé dálnici D1), Výbuch sopky, Megaskřet, Proměny medůzy, Rodina tlouštíků, Skřetí válečník chaosu, Hory nad Morií, Sedící Budha a další a další. Můžete si prohlédnout fotky z výstavy a koho sukulenty zaujaly, příští podobná výstava se bude konat opět na Smíchově ve dnech 16. až 27.9.2008.
NAVRCHOLU.cz

Výstava krajek školy textilních řemesel

2. května 2008 v 9:54 | Lucie Kudrnová
Nedávno jsem navštívila výstavu krajek v Muzeu Policie ČR v Praze, kterou zde opět pořádala Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel. Jedná se o velice zajímavé krajky, zejnéna odělvního zaměření, které jsou prezentovány od fáze návrhů a kreseb přes technické výkresy až po konečnou realizaci. Několik ukázek si opět můžete prohlédnout v galerii Co jsem navštívila.
 
 

Reklama