Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Krajky v rámu (do Annabergu)

15. září 2009 v 14:03 | Lucie Kudrnová |  Paličkování (Lace)
S příchodem září se mi konečně podařilo dokončit několik krajek v rámu (z kurzu Ivany Domanjové Veselá šachovnice), které poputují do Annabergu na výstavu miniatur. Jejich rozměr je zhruba 15x15 cm a jednotícím prvkem byl společný rám ze světlého dřeva, silnější bílá nit použitá v krajce a barevnost laděná do béžové, žluté, ecri apod. - tak, aby ladila s rámečkem. Krajka měla pokud možno obsahovat i zajímavé půdice.
Upaličkovala jsem dvě krajky podobné barevnosti i struktury, které obě vycházely z návrhů vzniklých na základě překreslení mramorování, se kterým jsem experimentovala v zimě. Vzhledem k jejich barevnosti a tvaru jsem je nazvala "Erupce lávy" a "Proud lávy" - v určitém natočení na sebe navazují a jsou charakteristické použitím výrazných barev, teplých tónů a střídání silné vlny s tenkými nitěmi, tvořícími půdice (i když u "Proudu lávy" se již krajka spíše blíží páskové krajce). Obě krajky si říkají (alespoň podle mého názoru) o jednoznačné prostorové nastavení.
Zcela odlišná je krajka nazvaná "Geometrické variace". U této krajky je možné její otáčení v podstatě libovolně, všechny prostorové variace jsou něčím zajímavé a žádná z nich není dominantní. Tato krajka obsahuje 3 druhy půdic, jedna z nich vznikla na základě mých dřívějších experimentů s vymýšlením půdic kombinováním plátna a polohodu (popsaných v článku Zajímavé půdice) a vypadá docela zajímavě. Časově náročné bylo časté zakončování krajky a opětovné začínání, výsledkem je ale dojem propletení jednotlivých pásů krajek.
Krajky jsou vyfotografovány na černém a béžovém podkladu, je vidět, že pokaždé působí trochu jiným dojmem, podle toho, které barvy opticky vystoupí do popředí. Opět jiným dojmem by krajky působily s bílým podkladem nebo volně visící v prostoru.
Fotografie krajek si můžete prohlédnout v galerii Krajky v rámu.


Krajky v rámu

Erupce lávy
Geometrické variace


Proud lávy


NAVRCHOLU.cz
Počitadlo:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lúthien Lúthien | Web | 26. září 2009 v 18:14 | Reagovat

Tohle je vážně moc pěkný!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama