Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Krajkářka Katka Lipnerová

15. června 2009 v 8:47 | Lucie Kudrnová |  Portréty krajkářek (Portraits)
Katka Lipnerová, je další krajkářkou, kterou představím v této rubrice. Seznámily jsme se přes diskuzi o paličkování na serveru Rodiny a udržujeme spolu mailový kontakt, loni jsem přispěla zapůjčením některých svých krajek na zmiňovanou výstavu paličkovaných krajek v Prusinovicích.
Katka je výborný organizátor a svou činností propaguje paličkování a další výtvarné techniky ve svém okolí a je důkazem, že se tomuto krásnému koníčku lze věnovat i na mateřské dovolené se spoustou dalších povinností. Několik ukázek jejích prací je v galerii, včetně podvinku Víly volně ke stažení, který Katka poskytla. Tady jsou její vlastní slova o paličkování, jejích aktivitách, vzorech a účasti na výstavách a soutěžích:


Jmenuji se Kateřina Lipnerová,
narodila jsem se v roce 1971, bydlím v obci Prusinovice a absolovovala jsem SPŠ-textilní v Jihlavě - Heleníně. Nyní jsem na mateřské dovolené, starám se o 3 děti a jednoho manžela ;-).

K paličkování jsem se dostala úplnou náhodou - v základní škole v Kostelci u Holešova, kterou navštěvovaly mé děti, byla nabídka kroužku paličkování - zalapala jsem po dechu a samozřejmě jsem se s nadšením přihlásila. Když jsem poprvé otevřela dveře školní knihovny, kde se paličkování pořádalo, nevěřila jsem svým očím - lektorkou byla má spolužačka ze základní školy, se kterou jsem seděla celý druhý stupeň v jedné lavici.

Tak jsem obkoukla, co si mám na příště sehnat a pak už jen motat a motat. Myslím,že se mi podařilo celkem rychle pochopit techniku i díky rozborům pletenin, se kterými nás trápila paní učitelka v technologii. Pracuji hlavně z Kordonetky, rozmotávám mulinky, někdy z Perlovky, prostě podle toho,co mám po ruce. Podvinky si maluji sama. Samozřejmě ale, že mám velkou tlustou složku, kde zakládám podvinky z krajkářských trhů, na kterých nikdy neodolám.

Zúčastnila jsem se vloni soutěže ve Španělsku s názvem ,,Tanec", kde jsem měla svou Španělku na půlroční vernisáži, také soutěže pořádané na Slovensku s názvem ,,Kvet", kde jsem soutěžila s leknínem. Sice jsem se ani v jednom případě neumístila, ale o to přece vůbec nejde - hlavní je, že se najde tolik nadšenců a dobrovolníků, kteří něco takového uspořádají. V září roku 2008 jsme se k nim také přidali. Zorganizovali jsme v naší obci výstavu paličkovaných krajek, Zuberské výšivky a dalších ručních technik. ( Fotky z výstavy můžete vidět na této adrese: http://rodina.cz/rohali )

Návštěvníci byli nadšeni, a na jejich popud jsme v obci s kamarádkami založily klub Zlatých ručiček, ve kterém se každý pátek scházíme a učíme je např. papírový pedig, pedig, pergamano, quilling, panenky z kukuřičného šustí apod.
Jsem rovněž členkou 1. Krajkářského Netklubu a mou tvorbu je možno shlédnout i na krajkářských trzích ve Vamberku ve stánku Netklubu.

Líbí se mi práce paní Jiřiny Rejentové ( paličkuje nádherné šperky), paní Blanky Dostálové, paní Světlany Pavlíčkové a spousty dalších, o kterých se ani veřejně neví, prostě těch, co udržují tuto krásnou tradiční ruční práci.
Všem přeji hodně nápadů, poslušné paličky a tolerantní okolí ( pokud si sednu k paličkám, tak neslyším-nevidím kolem - ztrácím pojem o čase).

Pozn.: Občas paličkuji na zakázku, pokud by mě chtěl někdo kontaktovat, můj e-mail je katlip@seznam.cz.

For English speaking guests:
This is a portrait of Czech lacemaker Katka Lipnerová. She's currently on her maternity leave, but she still makes lace and organises exhibitions in the place she lives. Katka participated in a lace competition in Spain with her lace "A Spanish Lady", which stayed for a half year vernissage there and in a Slovak competition on a flower theme with a lace of a water-lily. She is one of the founders of local club dealing with creative art techniques.

Španělka - A Spanish Lady


Víla - A Fairy


Růže - A Rose


NAVRCHOLU.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama