Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Krajkářská výstava v Nordhalbenu

16. října 2007 v 9:27 | Lucie Kudrnová |  Co jsem navštívila (What I saw)
O víkendu v půlce října, za nádherného babího léta, jsem se zúčastnila zájezdu pořádaného Klubem Inspirace do Nordhalbenu, kde se konaly krajkářské dny spojené s výstavou paličkovaných pohádek a výstavou paní Ulrike Löhr v místním krajkářském muzeu. Opět jsem pečlivě udělala fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout ve ve fotogalerii Co jsem navštívila ve složce Nordhalben 2007.
Vyjely jsme krásným mikrobusem s oblíbeným dopravcem panem Zemanem, a za nádhrrného počasí dorazily k polednímu k muzeu v Nordhalbenu. Je s podivem, kolik pokladů může skrývat nenápadný malý domeček s pnoucím břečťanem. V Nordhalbenu je krajkářská škola a muzeum historické i současné krajky a ukázkami pomůcek, historickými fotografiemi, krajkami a postupy. Je to velmi zajímavá výstava, obsahující i krajky Milči Eremiášové, Zdeňka Doležala a jak je na fotografii vidět, i strom členky Klubu Inspirace Blanky Jansové, která se s ním nechala hrdě vyfotografovat ;-).
Kromě stálé výstavy byla v muzeu i výstava paličkovaných pohádek, kde bylo řada zajímavých krajek, většinou obrazů s náznakově malovaným pozadím, kombinovaných s krajkou, i když některé krajky byly i prostorové. Světem pohádek jsme kráčely od Šípkové Růženky, přes pohádky Tisíci a jedné noci a Pinoccia až k Elfům a Harry Potterovi ;-)).
Nádherná byla i výstava paní Ulrike Löhr, kterou nás sama autorka provedla a podala nám k ní velmi zasvěcený a nesmírně zajímavý výklad. Nejen že má úžasné, moderní a nádherně vypracované krajky, ale za každou z nich se skrývá celý příběh jejího vzniku, což mě úplně okouzlilo. Dozvěděly jsme se tak o krajce paličkované na náměty žalmu z Bible, kde i na temných místech se objevuje světlo a naděje, o paličkované poslední růži léta podle básně Fridricha Hebela, která je tak daleko v žití a tak blízko smrti, o krajce znázorňující zrcadlení a záblesky kamenů na vodní hladině, krajce zobrazující rozpukanou zem. Paličkovaná krajka, v níž se prolínala zlatá a červená, byla obrazem duše Ulrike, která je chvíli viditelná v tomto světě, po smrti zmizí, ale objeví se zase v myslích blízkých lidí, její práci, jejím odkazu, zakomponovaná do obrazu světa, stejně jako jsou nitě zapracovány do krajky, prolínají se, objevují a zas mizí oku diváka. Úžasný zážitek.
Po zhlédnutí výstavy jsme se procházkou přes městečko přesunuly do sportovní haly, kde byly "krajkářské trhy", lákající nás utratit zas něco z našetřených Euro za "nezbytně nutné" nitě, podvinky, případně špendlíčky, paličky a další věci, bez kterých krajkářky prostě nedokáží žít ;-) ... Krásný den jsme zakončili u tradičního kafíčka a dortíčku a spokojeně se spoustou zážitků odjely domů.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama