Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

Něco o herdulích

15. srpna 2007 v 12:43 | Lucie Kudrnová |  Paličkování (Lace)
V několika článcích bych se postupně ráda vrátila k některým věcem z mých galerií a napsala o nich něco bližšího. Vzhledem k tomu, že jsou stránky navštěvovány i anglicky mluvícími návštěvníky, tak budou některé články duplikovány i v angličtině, anglické názvy byly přidány i k názvům rubrik a galerií a postupně budou doplňovány anglické popisy k obrázkům v galeriích (vždy dole pod obrázkem).
V tomto článku bych napsala něco víc k herdulím. Jako každá správná krajkářka jich vlastním víc, než je mé rodině milo ;-). Samozřejmě jsem si v začátcích nejdříve koupila klasickou válcovou herduli, postupně jsem si ale herdule začala vyrábět sama, a to tak, aby vyhovovaly mnou zamýšleným účelům.
Většinou herdule vyrábím na chatě, kde mám vlastnoručně nasušené seno na vycpání ;-), nebo používám koupené piliny (používané jinak na podestýlku morčatům apod.). Impulzem byla vlastně potřeba vytvořit si oblou herduli pro upaličkování klobouku (tady je vidět oblá část klobouku před dokončením a klobouk po dokončení), a když už jsem byla v tom, tak mě napadlo udělat i kuželovitou herduli, na které bych mohla upaličkovat anděla, o kterém jsem zrovna přemýšlela. Chtěla jsem ho udělat volnou technikou a tak, aby nebylo nutné ho sešívat. Takže tady je vidět anděl ve fázi ještě na herduli a po dokončení. No a aby byla herdule řádně využitá, udělala jsem na ní ještě další dva menší anděly - anděla-sputnika s drátěnou hlavičkou a anténkami a fialového s peřím. A doufám, že herduli ještě použiju v budoucnu na nějaký další bláznivý nápad ;-)).
Další herdule je válcová, ale hodně dlouhá (tu mám na šály a podobné prostorově náročné věci), ale moje nejoblíbenější je kulatá herdule, kterou používám téměř na všechno, co se na ni vejde, má velkou výhodu možnosti libovolného natáčení. Mám ji doma na stoličce, koupené v Bauhausu jako stoličku k žehlení (kterou při žehlení opravdu používám k tomuto účelu - bezvadné multifunkční zařízení ;-)), výhodou je možnost výškového nastavení.
S výrobou herdulí mi pomáhá můj syn, který dělá řemeslné práce - já ušiju obal, on mi vyřeže dřevěnou desku k zakončení herdule a vyrobil mi i několik nestandardních stojánků na herdule.
No, aby byl výčet úplný, tak na opravdu velké věci jsem koupila "satelit" o průměru 70 cm u paní Halíkové (http://www.sweb.cz/krajkarskepotreby/ ), na tom ale musím pracovat fakt rychle, aby v našem malém 2+1 dlouho nezabíral místo ;-)). Bezvadné jsou taky nové otočné stojánky na válcové herdule, které byly k mání na krajkářských trzích.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hybšová Karolína Hybšová Karolína | E-mail | 28. února 2008 v 9:47 | Reagovat

Dobrý den,

četla jsem Vaše povídání o herdulích a zaujala mě plochá herdule od paní Halíkové. Prohlížela jsem si její webové stránky. Ráda bych se zeptala, zda jste si koupila plochou z polystyrenu nebo vypouklou z pilin? Zarazila mě ta plochá z polystyrenu. Vždyť, když na ni kápne tužidlo, tak se musí rozpustit?

Děkuji

S pozdravem a přáním příjemného dne

Hybšová Karolína

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama