Nejprve se nauč pravidla. A potom je poruš, je-li to pro dobro věci.

O mně a poděkování mým vzorům

18. dubna 2007 v 10:11 | Lucie Kudrnová |  Paličkování (Lace)
Jmenuji se Lucie Kudrnová, narodila jsem se v roce 1959, bydlím v Praze a profesí jsem programátor - analytik. Snad právě proto mě tolik uchvátilo paličkování, jako forma vyjádření sama sebe také hmotnou formou. Paličkování je můj obrovský koníček, který mi přináší nesmírné uspokojení, odpočinek, relaxaci, možnost tvůrčího vyjádření a spoustu radosti do života.
Paličkovat jsem začala někdy v roce 2002, impulzem byly ukázky paličkování v jakémsi časopise (možná to byla velikonoční vajíčka). Moje touha byla tak veliká, že jsem si na chatě vyřezala z třísek na topení 4 páry paliček a aniž bych věděla jak se to dělá, zkoušela jsem paličkovat. Vyšla z toho velmi neumělá asi 4 cm dlouhá rybička. Pak jsem objevila stránky Ivy Proškové a Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel - Paličkování, kde jsem se dozvěděla základní informace a nakoupila přes internetový obchod paličky, herduli a zejména učebnici paličkování. Podle té jsem se začala sama učit doma paličkovat a asi dva roky jsem paličkovala podle podvinků, které jsem si koupila na krajkářských trzích.
Po dvou letech jsem usoudila, že bych mohla začít chodit na kurzy, abych se zdokonalila. Vybrala jsem si jako lektorku Ivanku Domanjovou, kterou jsem obdivovala a její styl se mi velmi líbil. Nejdříve jsem se přihlásila na kurz Začátky a konce v krajce. Řízením osudu jsem nemohla jít na první hodinu, tak jsem jako náhradu navštívila Ivančin kurz Krajka ve strukturách dřeva. Navštívila - a byla jsem navždy ztracená ..... Hodina mě naprosto uchvátila, jednak jsem byla okouzlena (a jsem dodneška) energií, charizmatem a kouzlem osobnosti Ivanky, jejíž hodiny jsou nezapomenutelné, zábavné, inspirující, osvěžující ..... Určitě mi dá za pravdu řada jejích dalších žaček, se kterými společně navštěvuji kurzy (a není jich málo, jsou to nejnavštěvovanější kurzy VSUŘ !), že se všichni na její hodiny těšíme, kromě krajek probereme i řadu dalších věcí, výuku provází výbuchy smíchu, spousta historek a hlavně řada nápadů, inspirace a velmi dobrých rad.
Co ale hlavně změnilo celý můj život byla skutečnost, že se ve mě na jejích kurzech otevřely dříve skryté tvůrčí schopnosti, díky kterým se od té doby dívám kolem sebe úplně jinýma očima, dokážu vnímat krásu kolem sebe a inspirovat se jí, jak v paličkování, tak i v dalších oblastech mého života. Ivanka má velký dar probudit tyto vlastnosti v lidech a zároveň jim dodat sebevědomí a víru v jejich schopnosti. Navíc nás učí využití netradičních materiálů, barev, technik, zapojení fantazie a invence, takže výsledky jsou mnohdy velmi pozoruhodné. Takže Ivanko, díky, díky, díky !!!
Kurzy VSUŘ od té doby navštěvuji pravidelně nadále, kromě Ivany Domanjové se časem mými velkými učitelkami staly i paní Iva Prošková a paní Milča Eremiášová, které velmi obdivuji a rovněž jim vděčím za řadu poznatků, rad a inspirací. Každá z nich má odlišný způsob výuky, odlišnou techniku i přístup a kombinace těchto různých metod je pro mě nesmírnou školou - jak po umělecké, tak po lidské stránce. Pod jejich zkušeným vedením dokáží žačky vymyslet, navrhnout a realizovat úžasné práce. Jejich obrovským přínosem je i velká popularizace paličkování, vzkříšení těchto starých technik ručních prací a jejich propagace, ať na stránkách o paličkování, tak pořádáním výstav, přehlídek, kurzů. A to v moderní formě a moderním pojetí, které je dnešním lidem blízké a které budí obdiv jak doma, tak v zahraničí, kde jsou české krajky velkou inspirací ostatním a na výstavách jsou naprosto nezaměnitelné a originální.
Moje poslední poděkování pak patří Klubu Inspirace a všem jeho členkám. Jedná se o sdružení, jehož hlavním posláním je podpora a propagace tradičních i netradičních výtvarných technik jako zájmové činnosti. Hlavní důraz klade na textilní techniky, jako je např. paličkování nebo krosenkování. Mají velmi pěkné internetové stránky s aktuálními pozvánkami na výstavy a akce, fotogalerií a reportážemi a vydávají velice zajímavý elektronický časopis Pro inspiraci. Pořádají i pravidelná setkání a zájezdy a jejich činnost má velmi široký záběr a myslím, že dělají radost řadě lidí, nejenom mě.
Vzhledem k tomu, že moje činnost je úzce spojena s kurzy VSUŘ, které navštěvuji, jsou i moje příspěvky a fotogalerie členěny podle jednotlivých kurzů, které jsem navštěvovala. Na každém z nich vznikla řadu návrhů, většinou několikanásobně více, než jsem schopná realizovat, myslím, že ani několik životů by mi na to nestačilo ;-). Takže ve fotogalerii jsou uvedeny realizované výrobky, (někdy i ve fázi návrhu) a občas i postup prací při jejich vzniku. Všechny zveřejněné práce jsou mé vlastní návrhy (a jako k takovým k nim prosím přistupujte v souladu s autorskými právy).
Kromě mého velkého hobby paličkování mám i řadu dalších koníčků - fotografování, pěší a cyklo turistiku, značení turistických cest, četbu, film, divadlo aj. Proto je jedna část fotogalerie věnována fotografiím z cest - většinou z výletů pěšky nebo na kole s rodinou či návštěvou mých oblíbených botanických zahrad, skleníků apod.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Pal. Míša Pal. | E-mail | 18. dubna 2007 v 17:15 | Reagovat

Plně se podepisuji pod to cos písla o VSUŘ, jak víš jsem také hrdou absolventkou zatím jednoho kurzu. Po společenské stránce bych tyto kurzy doporučila všem vytíženým, uštvaným a deprimovaným ženám jakéhokoliv věku. Kdyby atmosféra na kurzech šla napráškovat a podávat párkrát denně všem ženám, byla by to prostě ve výsledku paráda! A to se nezmiňuji o profesionalitě vedení kurzů, o kráse toho čemu nás učí a kupodivu i naučí, a o tom že náhle objevujeme svá hluboko skrytá umělecká nadání! Všem vřele doporučuji!!!

A pro tebe konkrétně nesmírný dík-nejen za tuto webovku, ale za tvou pomoc kterou jsi mi poskytla po celou dobu kurzu!

2 Ivana Domanjová Ivana Domanjová | E-mail | Web | 18. dubna 2007 v 18:25 | Reagovat

No jo ,Lucka,na co šáhne,to je k něčemu....U krajek to znám a a PC taky zvládá.Jsem ráda,že jsi ve Spolku našla bezva a současně i užitečnou partu a budu ráda,když budeš i nadále chodit do mých kurzů....Takový pilný šikulky jsou totiž balzám pro  každou lektorku....Fraktály jsem neznala,jsou moc hezký...Ahojky I.D.

3 Marika Marika | 18. dubna 2007 v 19:25 | Reagovat

Lucka, konečne!  Blahoželám, obdivujem a trošiiiičku aj závidím:-)) Tvoje nápady sú neopakovateľné a som rada, že som pred rokom tie svoje kurzy absolvovala práve s tebou

4 Kristina Kristina | E-mail | Web | 19. dubna 2007 v 8:15 | Reagovat

Moje milovaná sestřičko,

jsi úžasná, inspirativní, jsem na Tebe hrdá a mám Tě moc ráda.  Tyhle stránky jsou nádherné, je to pohlazení pro Duši. Díky, že Jsi. Objímám, papa K.

5 dana dana | E-mail | 20. prosince 2007 v 19:55 | Reagovat

dobry den,jsem zBřeclavi a rada bych se naučila paličkovat mužete mi prosim poradit kde se daji zjistit kontakty na kurzy a co to vubec obnaší volného času mám spoustu

6 irena bláhová irena bláhová | E-mail | 11. září 2010 v 18:21 | Reagovat

prosila bych jestli by mi někdo mohl poskytnout návod na krosenkování,kdysi jsem si udělala šálu,ale zapomněla jsem techniku

7 WaclawE WaclawE | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 16:44 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama